Gminne Święto Plonów w Zagrodnie (FOTO)

Dziękczynna msza święta polowa, dożynkowe konkursy i koncerty – nawet chłodna aura i strugi deszczu nie pokrzyżowały organizatorom planów na gminne święto plonów w gminie Zagrodno. Dopisali goście i przede wszystkim doskonałe humory.

Trzeba przyznać, że tegoroczne dożynki w Zagrodnie przygotowane były z wielką pompą. Wyznaczone miejsca parkingowe, ogromna scena z telebimem, nagrody pieniężne dla wszystkich sołectw, które zaangażowały się w wykonanie wieńców dożynkowych oraz “deser” – występ Czadomana i zespołu Trzy Korony. Taka koncepcja nie mogła się nie udać i mimo deszczu, na boisku sportowym obok urzędu gminy, biesiadników z godziny na godzinę przybywało.

Mieszkańcy przygotowali się na przyjazd gości i folkowymi dekoracjami przyozdobili w wielu miejscach swoje posesje. Święto plonów rozpoczęła tradycyjnie okolicznościowa msza św. za dar chleba, którą celebrował proboszcz, ks. Jan Wojciechowicz. Następnie gospodarze złożyli chleby na ręce wójt Karoliny Bardowskiej. Starostami dożynek byli gospodarze Agnieszka Puchłowska i Krzysztof Wiszniowski. To oni poprowadzili korowód z wieńcami, które po ośpiewaniu trafiły na małą scenę, gdzie były oceniane w konkursie. Najciekawszym wieńcem okazał się ten wykonany przez mieszkańców Brochocina (tradycyjny, z krzyżem, ogromnym bochnem chleba i przyozdobiony biało-czerwonymi kokardami).

W konkursie kulinarnym na najsmaczniejszą zupę, oprócz jury częstowano zaprzyjaźnionych z gminą dziennikarzy. Kolegom z legnickich redakcji najbardziej smakowała zupa wypasiona, przygotowana przez gospodynie z Uniejowic. Ostatecznie, w tej kategorii zwyciężył barszcz ukraiński z Olszanicy. Wyróżniono też zupę dyniową i miejscową grochówkę. Nam za to przypadł do gustu wyśmienity tort Europejskiej Zagrody, przygotowany przez sołtys Wojciechowa Natalię Lis. – Przepis był prosty, acz pracochłonny – powiedziała nam gospodyni. – To było kilka godzin pracy, około 60 jaj, kilkanaście litrów śmietany i owoce.

Zanim na scenie zrobiło się koncertowo, wystąpiły lokalne gwiazdy.

Zaprezentowali się Swojacy oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej. Dużym powodzeniem wśród zwiedzających stoiska cieszył się namiot, gdzie stacjonowały Wojska Napoleońskie oraz pokaz walk rycerskich w wykonaniu legnickiego bractwa. Po koncertach odbył się pokaz laserów, a imprezę zakończyła dyskoteka.

Galeria zdjęć:

fot. Daniel Śmiłowski

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..