Gminne Święto Plonów w polkowickim Rynku (FOTO)

Kolorowe, pełne przepysznych potraw i ciast stoiska, miniaturowe wieńce dożynkowe, bochny chleba podzielone tak, by nikomu nie zabrakło, a także występy zespołów ludowych. Dziś w polkowickim Rynku mieszkańcy obchodzili Gminne Święto Plonów.

Stoiska poszczególnych sołectw kusiły m.in. bigosem, pikantnym chłopskim kociołkiem, pajdami chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, pierogami, gołąbkami po poznańsku, grochówką i przeróżnymi ciastami, a także nalewkami. Każde z nich było przez cały czas oblegane.

– Pierogi i gołąbki były przepyszne – powiedziała nam polkowiczanka pani Janina. – Ale to, co mi się bardzo podoba, to dekoracje stoisk. Bardzo pomysłowe, kolorowe i takie z fantazją. Piękne.

Przy stoisku Żelaznego Mostu uwagę przyciągały m.in. rysunki Klaudiusza Rybickiego, mieszkańca wsi, który rozpoczął naukę w technikum informatycznym. Jak nam powiedział, od wielu lat rysuje ołówkiem, a teraz używa też kredek. Rysuje dla siebie, w przyszłości chce zostać grafikiem komputerowym. Prace zaprezentowała nam jego mama – pani Dorota.

Starania sołectw oraz Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Miedzianka” doceniła też komisja, która wszystkim przyznała pierwsze miejsce. Każde z nich miało bowiem jakiś wyjątkowy akcent. Na przykład, Tarnówek – słomianą strzechę, Dąbrowa – jabłuszko z groszem, Pieszkowice – chleb z pieca, a Żuków – sękacz i stroje.

– Smaki polkowickie są przednie – podsumowała Małgorzata Kalus-Chiżyńska z komisji konkursowej.

Na scenie wystąpiły m.in. zespoły „Sobinianie” i „Magia Folkloru” z Grębocic oraz Krzysztof Respondek z recitalem muzyczno-kabaretowym, choć nie tylko. Artysta poprowadził też konkursy związane z tematyką wiejską, w których nagrodami były płyty. Rozbawiał zebranych w Rynku skeczami i zabawiał piosenkami. Do jednej z nich zaprosił kilka odważnych – jak widać – pań. Były zaskoczone, ale podołały scenicznemu wyzwaniu.

Atrakcji było dużo więcej, m.in. warsztaty komponowania ziołowych bukietów, kiszenia warzyw i owoców czy tworzenia maskotki z wełny owcy wrzosówki.

 

Fot. UR

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..