Gmina Polkowice dofinansuje mieszkańcom zakup leków

Z dofinansowania do zakupu leków, w ramach programu osłonowego, mieszkańcy gminy Polkowice będą mogli skorzystać dzięki uchwale podjętej podczas wczorajszej sesji rady miejskiej. Wszyscy byli „za”, ale pojawiły się też wątpliwości.

Podejmując uchwałę radni miejscy najpierw przegłosowali projekt, procedowany już wcześniej, a dotyczący kwoty kryterium dochodowego, które uprawnia do zasiłku celowego z pomocy społecznej.

Chodzi o „Program osłonowy w zakresie pomocy na zakup leków dla mieszkańców gminy Polkowice na lata 2018-2022.” Jak przekonywano podczas wczorajszej sesji, spełnia on oczekiwania przede wszystkim najbardziej potrzebujących. Rada miejska podniosła aż o 300 procent kryterium dochodowe, o którym mowa w Ustawie o Pomocy Społecznej. Dla osoby samotnie gospodarującej miesięczny dochód netto wynosi teraz 1902 zł, a w rodzinie wieloosobowej miesięczny dochód netto na osobę to 1542 zł.

Za programem zagłosował też radny opozycyjny Wojciech Marciniak (na zdj.), choć miał kilka pytań.

– Jestem oczywiście za wspomaganiem osób, dla których wykup recept jest dużym problemem, ale nie chciałbym, aby ta uchwała została potraktowana jako taki ukłon w stronę wyborców, ale żebyśmy stworzyli coś trwałego – mówił radny Marciniak i pytał: – Czy do każdej recepty będziemy stosowali te dopłaty? Ile takich recept można będzie zgłosić do ośrodka pomocy społecznej?

– Jeżeli chodzi o limity, było to konsultowane z biurem radcy prawnego nadzoru wojewody, i można było takie limity wprowadzić – odpowiedziała Stanisława Bocian, wiceprzewodnicząca rady miejskiej.

Warunek jest jeden: pomoc przyznawana jest do wysokości ustalonej, tylko na leki związane z konkretną chorobą, także wtedy jeśli wymaga ona np. podawania elektrolitów.

Do końca tego roku na program zaplanowano w budżecie gminy milion złotych. O wysokości kolejnych dopłat zdecydują radni nowej kadencji samorządu.

Uchwała wejdzie w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

Fot. UR

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..