Opublikowany: pt, Lip 7th, 2017

Gmina Lubin dotuje solary

Ponad milion złotych dofinansowania otrzymała gmina Lubin na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych w budynkach jednorodzinnych. Wszystko po to, żeby przeciwdziałać zmianom klimatycznym.

Gmina Lubin, wraz z 13 innymi gminami z naszego województwa, przystąpiła do partnerstwa na rzecz energetyki prosumenckiej. Owocem działań grupy jest wspólny projekt, którego celem było uzyskanie grantów dla mieszkańców gmin partnerskich. Udało się – otrzymana kwota dofinansowania to 20 mln złotych, z czego gmina Lubin otrzyma 1,3 mln złotych. To 85 proc. wartości inwestycji.

W projekcie założono dofinansowanie około 43 mikroinstalacji o średniej mocy 5kW na każdą gminę. Głównym celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatu: zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym Dolnego Śląska. Dzięki fotowoltaice zmniejszy się zapotrzebowanie na energię elektryczną z sieci, do produkcji której wykorzystuje się w Polsce przede wszystkim paliwa kopalne.

O szczegółach dotyczących możliwości ubiegania się o dofinansowanie zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych, gmina poinformuje zaraz po podpisaniu umowy o dofinansowanie, prawdopodobnie nastąpi to we wrześniu.

Jednocześnie urząd informuje, że nie wiadomo jeszcze ani w jaki sposób zostanie wybrany wykonawca, ani jakie wymogi techniczne będą stawiane instalacjom. Wiadomo, że będą one wyższe niż standardowo oferowane na rynku, dlatego urząd apeluje o ostrożność.

– Żaden podmiot nie został upoważniony do prowadzenia rozmów z mieszkańcami gminy Lubin, ani prowadzenia działań informacyjnych i składania deklaracji w sprawie dofinansowania instalacji z dotacji w ramach naszego projektu partnerskiego. Szersze działania informacyjne planowane są dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu, co może nastąpić za kilka miesięcy – informuje Maja Grohman, rzecznik gminy Lubin.

Wszelkie rzetelne i wiarygodne informacje będą udzielane jedynie przez Lidera projektu (OTS Wolna Przedsiębiorczość, ul. Stalowa 2, 58-100 Świdnica, tel. 74/854 90 31) oraz Urząd Gminy w Lubinie (tel. 76/840 31 28, 76/840 31 21).

.

źródło: UG Lubin; fot. Pixabay

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..