Opublikowany: śr, Sty 16th, 2019

Gmina Chojnów chce pomóc mieszkańcom w wymianie pieców

Nawet 85 proc. może wynieść dofinansowanie na unowocześnienie domowych źródeł ciepła, o które chojnowska gmina zamierza zabiegać wraz z innymi lokalnymi samorządami z Legnickiego-Głogowskiego Obszaru Interwencji.

Pieniądze na wymianę starych pieców i kotłów na ekologiczne gmina chce pozyskać w ramach konkursu Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Do wymiany urządzeń grzewczych mieszkańców nie trzeba już chyba przekonywać, a finansowe wsparcie ma im ułatwić tę decyzję.

– Stan zanieczyszczenia powietrza ma znaczący wpływ na zdrowie populacji ludzkiej oraz środowisko, w którym żyjemy. Emisja dużej ilości pyłów i gazów cieplarnianych do atmosfery, powstająca w trakcie spalania niskokalorycznych paliw stałych, jest częstą przyczyną schorzeń układu oddechowego, zwłaszcza u dzieci, i przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego. Dodatkowym problem są stale rosnące koszty konwencjonalnych paliw, energii elektrycznej oraz cieplnej – wyliczają urzędnicy z gminy Chojnów.

Realna dotacja może sięgnąć nawet 85 proc. kosztów kwalifikowanych, co oznacza od 15 do 40 tys. zł ulgi dla jednego domostwa. Teraz przedstawiciele urzędu gminy czekają na pomocne uwagi mieszkańców.

– Prosimy osoby zainteresowane przystąpieniem do programu o wypełnienie ankiety odnośnie zapotrzebowania na wymianę źródeł ciepła oraz wskazanie jakimi instalacjami są zainteresowani. Wypełnione ankiety prosimy dostarczać do sekretariatu w pokoju nr 103 w Urzędzie Gminy Chojnów, bądź przesłać mailem na adres urzad@gmina-chojnow.pl – informują urzędnicy.

Ankiety, o których mowa można pobrać na stronie urzędu. W urzędzie czekają na nie do 28 stycznia br. Ich wypełnienie nie gwarantuje jednak przyznania dofinansowania.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..