Głogowscy lekarze przeszkoleni

Od 1 grudnia papierowe L4 przejdą do lamusa. W głogowskim szpitalu odbyły się ostatnie szkolenia dla lekarzy w zakresie wystawiania elektronicznych zwolnień.

Tylko do końca listopada lekarze będą jeszcze mogli wypisywać L4 na papierowych drukach. W związku z nadchodzącymi zmianami Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od dwóch lat szkoli w tym zakresie lekarzy i pracodawców:

– Te szkolenia mają na celu nauczenie lekarzy w jaki sposób wystawić zwolnienie w formie elektronicznej – mówi  Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku i dodaje, że elektroniczne zwolnienia będą dla lekarzy dużym ułatwieniem:

– Kiedy lekarz wpisze pesel pacjenta system zaciąga wszystkie dane pacjenta do komputera lekarza, czyli lekarz nie musi tego wypisywać. Co więcej system mu podpowie, że pacjentowi należy się rehabilitacja i czy może go wysłać do sanatorium.

 Szkolenia lekarzy od kilku miesięcy odbywają się także w głogowskim szpitalu:

 – Nasze działania służą temu, aby każdy lekarz miał założony swój własny profil na portalu zusowskim i umiał wypisać zwolnienie lekarskie, nawet w tych najbardziej szczegółowych przypadkach.

Niektórzy lekarze już teraz wypisują elektroniczne zwolnienia. Pojawiły się pierwsze wątpliwości:

– Dotyczą one głównie zwolnień lekarskich wypadkowych czy związanych z chorobami zawodowymi. To są takie szczegóły techniczne które wychodzą podczas pracy lekarzy w systemie – przyznaje prezes szpitala.

Jak mówi rzeczniczka ZUS-u zwolnienia w formie elektronicznej to także komfort dla pacjentów:

– Kiedy lekarz wystawi zwolnienie elektroniczne pacjent już nic nie musi robić. To zwolnienie z automatu jest przekazywane do ZUS-u i z automatu do pracodawcy. Warunek jest jeden – pracodawca musi mieć założone konto na naszej platformie internetowej – wyjaśnia rzeczniczka ZUS-u.

Przepisy wejdą w życie 1 grudnia tego roku.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..