GŁOGÓW. Zepchnął psa z mostu do Odry. Stanie przed sądem (WIDEO)

glog_most_kolejowy45-letni głogowianin Mariusz S., który przywiązał cegłę do szyi psa, a potem zepchnął go z mostu do Odry, odpowie za to przed sądem. Grozi mu do 3 lat więzienia.

W tej sprawie głogowska prokuratura skierowała już do sądu akt oskarżenia przeciwko mieszkańcowi miasta. Do zdarzenia doszło 6 października.

– Mężczyzna znęcał się ze szczególnym okrucieństwem nad psem rasy mieszanej wabiącym się Sonia w ten sposób, że przy użyciu smyczy przywiązał cegłę do szyi psa, po czym zepchnął go z mostu kolejowego do Odry – informuje Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy. – Po oddaleniu się oskarżonego z tego miejsca, psa zdołali wyciągnąć z wody przypadkowi świadkowie, którzy w ten sposób uratowali zwierzęciu życie. Oni też rozpoznali sprawcę tego czynu.

Tego samego dnia głogowscy policjanci przedstawili Mariuszowi S. zarzut znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad psem. Mężczyzna przyznał się winy.

– W złożonych wyjaśnieniach potwierdził, że chciał zrzucić psa z mostu do rzeki z przywiązaną do szyi cegłówką w celu jego uśmiercenia, aby ulżyć w ten sposób w cierpieniu zarówno zwierzęciu, jak i swojej rodzinie, gdyż nie wiedzieli, jak pomóc staremu i choremu trzynastoletniemu psu, który cierpiał, a były dni, że nie mógł chodzić o własnych siłach – dodaje prokurator Tkaczyszyn.

Tymczasem badanie psa przeprowadzone przez lekarza weterynarii wykazało, że Sonia była w dobrej kondycji, miała niewielkie problemy z poruszaniem się, nie zdradzała objawów agresji. Miała natomiast ząb do usunięcia. Poza tym, lekarz weterynarii nie stwierdził żadnych nieprawidłowości ani odchyleń od normy. Tym samym, zebrane dowody przeczą motywacji w zachowaniu oskarżonego, która była jego linią obrony.

Za znęcanie się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem grozi do 3 lat więzienia. Jeśli zapadnie wyrok skazujący, sąd orzeka też przepadek czworonoga, jeżeli sprawca jest jego właścicielem, jak w tej sytuacji, oraz zakaz posiadania zwierząt od roku do 10 lat. Sąd może również orzec nawiązkę w wysokości od 500 do 100 tys. zł na cel związany z ochroną zwierząt.

UR/FOT. UR ARCHIWUM

Dodaj komentarz