Głogów nie wycofuje się z Programu Mieszkanie Plus

Dwa bloki, w ramach Programu Mieszkanie Plus, powstaną w Głogowie. Jeden na działce, na osiedlu Piastów Śląskich, drugi w budynku pokoszarowym, obok powstającego osiedla TBS. Zmieni się jednak forma realizacji inwestycji.  

Początkowo Program Mieszkanie Plus proponował jedną tylko formę: BGK i gmina zawiązują spółkę celową i BGK kredytuje tę inwestycję. Obiekt utrzymuje gmina, spłacając jednocześnie kredyt. Koszt najmu wynosił wtedy od 15 do 17 zł. Ta forma była zbyt droga i dla gmin, i dla najemców. W Głogowie koszt najmu w nowym mieszkaniu komunalnym to ok. 6 -7 złotych z m2. W TBS zaś to 10-11 zł + opłaty kaucyjne (od 15 do 50 tys. złotych).

Rząd, po rozmowach z samorządami, przygotował kolejne propozycje.

– Samorząd wykłada środki finansowe, BGK daje dotację i preferencyjną pożyczkę, a mieszkania są budowane przez spółkę miejską, na przykład TBS, są bardzo preferowane i mogą otrzymać od gminy większe dofinansowanie – mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa. – W tym przypadku nie ma opłaty kaucyjnej, a koszty najmu pozostają jak w TBS. Przydział mieszkania odbywa się według kryteriów ustalonych wcześniej przez gminy. Po analizach wybraliśmy właśnie ten rodzaj wsparcia dla programu Mieszkanie Plus w Głogowie. Pierwsza taka inwestycja, w tym sposobie finansowania, to budynek na terenie pokoszarowym przy osiedlu TBS. Nie wycofujemy się z programu Mieszkanie Plus, wybraliśmy tylko inną formę jego realizacji – podkreśla.

Trzecia propozycja Rządu to partnerstwo publiczno-prywatne na finansowanie budownictwa w ramach Programu Mieszkanie Plus, który – przypomnijmy – skierowany jest do osób, które nie kwalifikują się na mieszkanie komunalne, ale jednocześnie nie stać ich na takie, jak TBS.

Źródło: UM w Głogowie/Fot. UR

Dodaj komentarz