Festyn z sentymentem do tradycji (FOTO)

Szycie toreb na starych maszynach, pranie w bali i robienie masła – takie atrakcje czekały uczestników festynu zorganizowanego w niedzielne popołudnie w Suchej Górnej, gmina Polkowice.

To właśnie przypomnienie dawnych, choć nie tak bardzo jeszcze odległych tradycji, było motywem przewodnim imprezy. A jak nam powiedziała jedna z mieszkanek wsi, w wielu domach nadal można znaleźć ciekawe rzeczy.

– To prawda – potwierdza Stanisław Gnat, sołtys Suchej Górnej. – Kiedy zbieraliśmy eksponaty na dzisiejszą imprezę, to okazało się, jak dużo różnych przedmiotów przechowują mieszkańcy. Na szczęście, nie wyrzucili ich, a teraz wraca moda na stare, oryginalne rzeczy.

Podczas imprezy można też było posmakować podpłomyków. Duże wzięcie miały pajdy chleba z masłem czosnkowym lub koperkowym, albo ze smalcem, a do tego – obowiązkowo – z kiszonym ogórkiem.

Atrakcji było dużo więcej. Festyn odbył się w pięknym parku przy zabytkowym pałacu, który ma zostać przebudowany. Marzeniem gospodarzy wsi oraz pochodzącego z niej radnego miejskiego Adama Trybki jest utworzenie w nim izby pamięci, w której można byłoby pokazać m.in. najciekawsze eksponaty związane z historią tej okolicy. To na razie przyszłość, ale jak się uda, to z pewnością trafi tam stara piła, którą podczas imprezy z dumą pokazywał wszystkim sołtys. Kilka dni temu obchodził urodziny i dostał ją w prezencie. A kupiona została na giełdzie staroci.

– Jestem bardzo zadowolony – powtarzał Stanisław Gnat.

– W Suchej Górnej zawsze dużo się działo, była też izba pamięci, dlatego chcemy zachować te tradycje – dodaje Adam Trybka.

Organizatorami festynu byli rada sołecka i sołtys Suchej Górnej, przy współpracy Wiejskiego Ośrodka Kultury w Sobinie.

 

 

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..