Emerytura “Mama4+” – wciąż można składać wnioski

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak przekazuje informację Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o dalszej możliwości składania wniosków w ramach programu „Mama 4+”. Ze świadczenia, które weszło w życie w marcu tego roku, korzysta już 48,9 tys. polskich seniorów. W regionie legnickim z tego programu przyznano 1083 emerytur.

„Mama 4+” to rodzicielskie świadczenie uzupełniające, dla osób, które w przeszłości zrezygnowały z pracy na rzecz wychowywania co najmniej czwórki dzieci, a dzisiaj nie mają prawa do najniższego świadczenia emerytalnego.

O prawie do świadczenia decyduje nie tylko liczba dzieci, ale i wiek. “Mama4+” powstał z myślą o osobach w wieku wynoszącym co najmniej 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

W sytuacji, gdy osoba zainteresowana pobiera już świadczenie niższe od najniższej emerytury, świadczenie rodzicielskie będzie uzupełniać pobierane świadczenie do kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2019 roku jest to 1100 złotych). Natomiast, gdy osoba nie ma prawa do żadnego świadczenia, wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego odpowiadać będzie tej kwocie.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje na wniosek osoby zainteresowanej. Wniosek należy złożyć w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub w oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Na 2019 rok na wypłatę rodzicielskich świadczeń uzupełniających zarezerwowano w budżecie ponad 801 mln złotych.

– Do placówek należących do oddziału legnickiego ZUS-u wpłynęło 1194 wniosków, a przyznanych zostało już 1083 emerytur w ramach programu “Mama 4+”. W tym 29 osób ma więcej niż 9 dzieci. Co ciekawe świadczenie otrzymuje też 4 panów – informuje Iwona Kowalska-Matis, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa dolnośląskiego.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..