E-składki bez tajemnic

W pierwszych dniach stycznia do ZUS-u zatelefonowały 5 483 osoby w sprawie nowego sposobu płacenia składek. Czas oczekiwania bywa bardzo długi, gdyż zdarza się, że w kolejce czeka prawie dwieście połączeń. ZUS przekonuje, że to niepotrzebne marnowanie czasu, bo odpowiedzi na większość z zadawanych pytań, można bez trudu znaleźć na stronie internetowej zakładu.

Na stronie internetowej ZUS-u dostępna jest instrukcja jak krok po kroku wypełnić przelew oraz broszura „Proste płatności z ZUS”, w której jest zawarty szczegółowy opis nowych zasad wpłacania składek. Przeczytać można także proste odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące e-Składki. http://www.zus.pl/eskladka

– Nie ma najmniejszego powodu żeby tracić czas, próbując dodzwonić się na oblężoną infolinię, skoro wszystkie informacje są na naszej stronie internetowej – mówi Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Ważne jest to, żeby przed pierwszą wpłatą bardzo dokładnie sprawdzić numer rachunku bankowego, gdyż inaczej pieniądze nie trafią ani właściwe konto i w czasie wizyty u lekarza „zaświecimy się na czerwono” – przestrzega Iwona Kowalska.

Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez przedsięborców pytania.

Jak mam wpłacić składki do ZUS?

Składkę wpłacasz takim samym, prostym przelewem bankowym jak płacisz za gaz lub światło. Przed pierwszą wpłatą dokładnie wpisz numer swojego indywidualnego konta gdyż inaczej wpłacona składka nie wpłynie na twoje konto i będziesz miał zaległości w ZUS a to skutkuje wypadnięciem z ubezpieczenia

Prowadzę jednoosobową firmę i mam zaległości na koncie w ZUS. Na jaki numer konta wpłacać pieniądze?

Zaległe składki opłacaj na otrzymany z ZUS numer rachunku składkowego. To ten sam numer konta, który służy do bieżącego opłacania składek.

Już dawno zamknąłem swoją firmę, ale dostałem z ZUS informację, że mam zaległości na koncie. Jak je spłacić?

Zaległe składki opłacaj na otrzymany z ZUS numer rachunku składkowego. To ten sam numer konta, który służy do bieżącego opłacania składek.

Jaką należność pokryje wpłata, skoro na przelewie nie wpisuję ani miesiąca, ani za co wpłacam składkę?

Wraz z wprowadzeniem indywidualnego numeru rachunku składkowego (NRS) zmieniły się zasady rozliczania wpłat. Na przelewie nie wpisujesz ubezpieczenia/funduszu, typu wpłaty i miesiąca, za który opłacasz składki. Wpłatę przekazaną na numer rachunku składkowego rozdzielimy na pokrycie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Emerytur Pomostowych, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Będą one rozdzielane wg zasady proporcjonalnego procentowego podziału wpłaty według kwot składek przypadających do zapłaty na poszczególne fundusze w deklaracji złożonej za ostatni miesiąc kalendarzowy.

Od 1 stycznia nie musisz już wpisywać na przelewie, jakiego okresu dotyczy wpłata. Dlatego Twoją wpłatę rozliczymy w pierwszej kolejności na najstarsze zadłużenie wraz z odsetkami. Nowe zasady rozliczania składek mogą, zatem wpłynąć na podleganie dobrowolnym ubezpieczeniom. Jeśli jesteś objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami, to nadal będziesz ubezpieczony, ale na Twoim koncie powstanie zaległość.

Jak mam prawidłowo wypełnić przelew?

  • pole „nazwa odbiorcy” – wpisz ZUS;
  • pole „rachunek odbiorcy” – wpisz swój indywidualny Numer Rachunku Składkowego (NRS);
  • pole „kwota” – wpisz kwotę, która jest sumą składek wykazanych na ZUS DRA;
  • pole „nazwa zleceniodawcy” – wpisz imię i nazwisko płatnika składek lub nazwę skróconą płatnika składek. Możesz podać również adres, ale nie jest to obowiązkowe;
  • pole „tytułem” – wpisz słowo „składki”. Jeśli spłacasz należności na podstawie decyzji o orzeczeniu odpowiedzialności za zobowiązania płatnika składek należności to wpisz także „numer decyzji”.

Źródło: materiały prasowe ZUS

Dodaj komentarz