Dym z komina? Zapukają strażnicy miejscy

Już niebawem właściciele dymiących kominów w Legnicy mogą się spodziewać wizyty strażników miejskich – zapowiadają miejscowi urzędnicy. Mundurowi będą sprawdzać, czym mieszkańcy palą w piecach. Jeśli stwierdzą, że jako opał służą materiały toksyczne, kary mogą być wysokie.

To coroczne działania legnickich strażników miejskich, choć – jak zaznaczają – nie chodzi tylko o kary. Najważniejsze jest nasze zdrowie i jakość życia, na które wpływ mają właśnie właściciele dymiących kominów.

– Spalanie śmieci powoduje, że do środowiska dostają się toksyczne i rakotwórcze substancje. Nie wspominając już o tym, że otwarcie okien, czy wyjście na spacer jest bardzo uciążliwe – komentuje Jacek Śmigielski z formacji.

O tym, że takie kontrole w sezonie grzewczym są niezbędne przekonują statystyki. Co roku strażnicy wykrywają przypadki spalania nielegalnych i niebezpiecznych dla zdrowia materiałów. To najczęściej plastikowe opakowania, styropian czy pocięte opony. Wykorzystywanie ich jako opał jest nielegalne i narusza przepisy ustawy o odpadach, która precyzuje: termiczne przekształcenie śmieci prowadzi się wyłącznie w specjalistycznych spalarniach.

Warto dodać, że od lipca ub.r. obowiązuje również zakaz stosowania węgla brunatnego i paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów węglowych i flotokoncentratów, węgla kamiennego o uziarnieniu mniejszym niż 3 mm, a także biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc. Narusze tych zasad jest traktowane jako wykroczenie i grozi za to grzywna do 5 tys. zł, o ile sprawa trafi do sądu.

– Aby skutecznie egzekwować przepisy, funkcjonariusze straży miejskiej, na podstawie ustawy Prawo ochrony środowiska, zostali imiennie upoważnieni przez prezydenta do kontroli nieruchomości prywatnych – informuje Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy prezydenta Legnicy.

Na podstawie tego upoważnienia funkcjonariusz ma prawo do wstępu na teren nieruchomości w celu wykonania kontroli. Uniemożliwienie takiej kontroli, polegające miedzy innymi na nie wpuszczeniu strażników, stanowi przestępstwo i na mocy art. 225 kk. zagrożone jest karą do trzech lat pozbawienia wolności.

Interwencje na temat spalania odpadów można zgłaszać pod numerem alarmowym straży miejskiej: 986 lub 76 7233185.

Dodaj komentarz