Opublikowany: pt, Sie 11th, 2017

Dwa nowe domy dziecka powstaną w Głogowie

Fot. Antonina Kasprzak

W Głogowie powstaną dwa nowe domy dziecka. Na ich budowę powiat głogowski przeznaczy ponad 3 mln zł. Zdecydowali o tym powiatowi radni, którzy spotkali się na nadzwyczajnej sesji.

Nowe domy dziecka będą mieścić się przy ulicy Folwarcznej i Spadzistej. O tej inwestycji myślano już od dawna, wciąż jednak brakowało pieniędzy. Dzięki unijnemu wsparciu w wysokości ponad 2,65 mln zł, dzieci zamieszkają w nowych domach.

Inwestycja jest odpowiedzią na ustawę o wspieraniu rodziny i systemu pieczy zastępczej, która mówi, że do 2021 r. domy dziecka, które mają więcej niż 14 wychowanków, zostaną zlikwidowane. – Wzięliśmy sobie to do serca i chcemy zrobić tak, aby wcześniej głogowskie domy dziecka spełniały wszelkie warunki ustawowe i żeby poprawił się los dzieci, które są tam zakwaterowane – podkreśla Wojciech Borecki, wicestarosta powiatu głogowskiego.

Nowe domy mają przypominać istniejący już dom dziecka przy ul. Generała Maczka. Tam dzieci same koszą trawę, lepią pierogi czy organizują grilla. Panuje rodzinna atmosfera, każdy ma swoje obowiązki i swój własny kąt.

Dom dziecka działający teraz przy ul. Lipowej ma zostać zamknięty. – Ten dom dziecka nie jest już od wielu lat remontowany gruntownie, a samo otoczenie zakładu karnego nie sprzyja dobremu wychowaniu i kształceniu jego mieszkańców. Budynek nie spełnia już norm użytkowych i funkcjonalnych – wyjaśnia Wojciech Borecki. Budynek wraz z działką przy Lipowej zostanie przeznaczony na sprzedaż w drodze przetargu.

Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie procedur przetargowych, prace rozbiórkowe i wylanie fundamentów, na których staną nowe domy dziecka. Według planu dzieci będą mogły zamieszkać w nowym miejscu do końca przyszłego roku.

O Autorze

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..