Doradcy ZUS rozchwytywani

I lekarze, i pacjenci chętnie zgłaszają się do doradców, aby rozwiać wątpliwości dotyczące zwolnień elektronicznych. Korzystanie z usług doradców jest bezpłatne. Lekarze chcą być nauczeni ich wystawiania. Pacjenci wciąż dziwią się, że z gabinetu lekarskiego wychodzą bez papierowego blankietu.

Tylko w ciągu pierwszych trzech dni roboczych maja z doradcą spotkało się 682 Dolnoślązaków. W Legnicy 128 osoby poprosiły o pomoc w wyjaśnieniu zawiłości odnośnie działania nowego programu wystawiania zwolnień on-line.

– Wprowadzenie każdego nowego rozwiązania rodzi wątpliwości, generuje pytania o sposób działania nowego systemu, dlatego od 2 maja nasi doradcy pomagają zarówno lekarzom, jak i pracodawcom wyjaśniając zasady wystawiania eZLA – mówi Jerzy Ulewski, dyrektor Oddziału ZUS w Legnicy. – To bardzo dobrzy specjaliści, którzy o elektronicznych zwolnieniach wiedzą wszystko i czekają na osoby, które potrzebują naszej pomocy zarówno w obsłudze samego programu jak i mają pytania dotyczące tego czy prawidłowo wystawiają zwolnienia – dodaje Ulewski.

Doradcy e-ZLA przyjmują klientów w ZUS dopiero od 2 maja. Z ich usług mogą korzystać nie tylko lekarze i pacjenci, ale także pracodawcy. Konsultant ZUS wyjaśnia, w jaki sposób pracodawca dowie się o tym, że pracownik jest na „chorobowym” i pokaże zasady funkcjonowania zwolnień w sieci.

– Żeby możliwy był elektroniczny obieg zwolnień między ZUS lekarzem i pracodawcą, zarówno lekarz, jak i pracodawca muszą mieć założone swoje indywidualne konto na platformie elektronicznej ZUS – zastrzega Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

E-ZLA to koniec ery papierowych blankietów. Elektroniczne zwolnienia są dużym ułatwieniem dla chorego, który nie musi – tak jak to jest w przypadku papierowych zwolnień – dostarczać druku swojemu pracodawcy, gdyż e-ZLA jest elektroniczne przesyłane do zakładu pracy i równocześnie do systemu ZUS. Z tego powodu pracownik nie musi też pilnować terminu siedmiu dni, jaki jest przewidziany na dostarczenie tradycyjnego zwolnienia. W przypadku dostarczenia zwolnienia po terminie zasiłku chorobowy czy opiekuńczy zostaje obniżony o 25 proc.

Papierowe zwolnienia są jeszcze w obiegu do końca listopada tego roku, od 1 grudnia wszystkie zwolnienia będą musiały być wystawiane online.

Podziel się

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..