Dolny Śląsk przoduje w Europie

Fot. Pixabay

Województwo dolnośląskie z Wrocławiem zajęło 6. miejsce w rankingu najlepiej funkcjonujących regionów i miast w Europie. Wysoką pozycję zapewniły: liczba miejsc pracy, wysokość wynagrodzeń, stopień uprzemysłowienia i rozwoju usług.

Ranking „Best-performing cities. Europe 2017”, opublikowany przez amerykański think tank Milken Institue, wskazał 20 samorządów regionalnych Europy, których gospodarka w tym roku rozwijała się najszybciej.

Wysoką pozycję naszego regionu potwierdzają dane rynkowe. Przez ostatnie 2,5 roku zainwestowano tu około 2,5 miliarda złotych, a PKB w ciągu 10 lat wzrosło o blisko 60 proc. Obecnie wartość PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest wyższa niż średnia krajowa i cały czas rośnie. Pomaga w tym rozwinięty przemysł, ulokowany na terenie Zagłębia Miedziowego i w specjalnych strefach ekonomicznych.

Wraz z rozwojem lokalnej gospodarki widoczny jest wzrost wynagrodzeń, co potwierdzają także wyniki badania Confidence Index.

– Według naszej analizy zadowolonych z obecnej sytuacji na rynku pracy w województwie dolnośląskim, w tym we Wrocławiu, jest aż 78,9 proc. ankietowanych. Z kolei 64,8 proc. respondentów wyraziło nadzieję, że znajdzie nową pracę w czasie krótszym niż trzy miesiące – komentuje Radosław Szafrański, dyrektor z prowadzącej badanie firmy Michael Page.

Według tego badania, Dolnoślązaków do zmiany pracy motywuje głównie chęć zdobycia nowych umiejętności (48,6 proc.), wyższych zarobków (44,3 proc.). lub podjęcia pracy w miejscu o wyższych standardach etycznych (38,6 proc.)

Sukces Dolnego Śląska pokazuje, że jest on znacznie bardziej atrakcyjnym regionem niż Mazowsze z Warszawą. Stolica Polski nie znalazła się bowiem w pierwszej dwudziestce wspomnianego rankingu. Wyprzedziło nas jedynie Pomorze z Gdańskiej (miejsce 4.), na miejscu 17. znalazła się Wielkopolska i Poznań, a na 20. – Małopolska i Kraków. Najbardziej perspektywicznym regionem w Europie jest zespół centralnych dzielnic Londynu.

Dodaj komentarz