Wolimy wcześniejsze emerytury

Okazuje się, że Dolnoślązacy bardzo chętnie korzystają z prawa wcześniejszego przejścia na emeryturę. W samym tylko wrześniu do placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w naszym województwie wpłynęło prawie 21 tys. takich wniosków.

Najwięcej, bo ponad 8,7 tys. wniosków, złożonych zostało we Wrocławiu. Drugi pod tym względem był Wałbrzych (7,5 tys. wniosków), a trzecia Legnica (4,6 tys. wniosków). Natomiast w całej Polsce w ciągu minionego miesiąca ZUS przyjął prawie 276 tys. wniosków emerytalnych, w tym 236 tys. wniosków pierwszorazowych i 196 tys. związanych z obniżeniem wieku emerytalnego. Dodatkowo wnioski o emeryturę złożyło 871 osób mieszkających poza granicami Polski.

– Po szturmie na ZUS w pierwszych dniach września obecnie codziennie jest składanych coraz mniej wniosków – mówi Iwona Kowalska, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Dzisiaj średni czas oczekiwania w kolejce to zaledwie cztery minuty. Większość wniosków składają kobiety – dodaje rzeczniczka.

Od pierwszego dnia września ZUS przyjmuje wnioski od osób, które mogą przejść na emeryturę po wprowadzeniu obniżonego wieku emerytalnego. Na Dolnym Śląsku w trzecim kwartale tego roku do ZUS może wpłynąć dodatkowo 27 161 wniosków o emeryturę. To efekt tego, że od 1 października został przywrócony niższy niż obecnie obowiązujący wiek emerytalny. Dla mężczyzn jest to 65 lat, a dla kobiet 60. Według szacunków ZUS-u w całym kraju w ostatnich trzech miesiącach tego roku ok. 331 tys. osób, osiągnie wiek emerytalny. Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

O Autorze

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..