Opublikowany: śr, Lip 4th, 2018

„Dawidenka” na Ukrainie

Zespół Górali Czadeckich „Dawidenka” z Koźlic, gmina Gaworzyce, reprezentował Powiat Polkowicki w Czerniowcach na Ukrainie.

– „Bukowińskie spotkania” to impreza, która należy do największych festiwali folklorystycznych w Europie – informuje Mirosława Myrna-Kudryk, rzecznik polkowickiego starostwa. – Jest też wyjątkowym wydarzeniem poświęconym kulturze Bukowiny, wielokulturowego regionu na terenie Ukrainy i Rumunii.

Festiwal odbywa się w różnych miastach Polski, a także w innych państwach: na Ukrainie, w Rumunii, na Węgrzech, w Mołdawii. W spotkaniach wzięło udział, w sumie, ponad 160 zespołów.

Powiat Polkowicki jest sponsorem zespołu „Dawidenka”.

Z informacji gminy Gaworzyce: „Zespół Górali Czadeckich „Dawidenka” po raz pierwszy wystąpił w 1985 r. w Koźlicach, prezentując m.in. taniec ludowy dawidenka, od którego wziął swoją nazwę. Przodkowie członków zespołu przybyli do Polski z Bukowiny na pograniczu Ukrainy i Rumunii znad rzeki Seret. Najstarsi członkowie tej wielopokoleniowej grupy urodzili się w Tereblaczu na Bukowinie Północnej. Osoby te przywiozły ze sobą tradycyjne obrzędy darcia pierza, pieczenia chleba, wesela i inne. Przekazywali swoje zwyczaje z pokolenia na pokolenie. Tradycje rodzinnej wsi kultywują w śpiewie i tańcach, a także w formie widowisk folklorystycznych ukazujących zwyczaje i obrzędy ludowe”.

Zespół ten był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, m.in. podczas Regionalnego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych w Legnicy czy Festiwalu Górali Polskich w Żywcu. W 2001 r. utwory w wykonaniu „Dawidenki” pojawiały się na antenie krajowych i regionalnych rozgłośni radiowych. W 2007 r. członkowie zespołu zostali odznaczeni przez Ministra Kultury orderem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Źródło: Powiat Polkowicki, UG Gaworzyce

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..