Jak nie dać się złowić w sieci, czyli Dzień Bezpiecznego Internetu

Utrata pieniędzy lub ważnych danych, groźne wirusy, pedofilia, stalking czy pornografia dziecięca – to tylko niektóre zagrożenia, jakie każdego dnia czyhają na nas w sieci. Dziś obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. O tym, na co uważać i jak nie dać się oszukać w sieci poradziliśmy się eksperta.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od kilku lat w akcję angażują się państwa z całego świata. Jej głównym celem jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. „Działamy razem!” to hasło tegorocznej edycji. Jej twórcy podkreślają, iż przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom, jak hejt, cyberprzemoc, uzależnienie, czy szkodliwe treści w sieci, wymaga zarówno profesjonalnego zaangażowania specjalistów z różnych sektorów i branż, jak i uważnego kontaktu z dzieckiem rodziców, nauczycieli i innych bliskich mu osób.

KGHM, jako największa firma IT w regionie również przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa w sieci i prowadzi szereg działań w tym zakresie. – Bezpieczny Internet to jest tak naprawdę zespół zachowań, jak nie dać się złowić w sieci oszustom, przestępcom, a czasami osobom, które chcą nas skrzywdzić, skraść naszą tożsamość lub wpływać na nasze zachowania – mówi Ireneusz Jazownik, dyrektor Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji KGHM.

Ireneusz Jazownik, dyrektor naczelny Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji w KGHM

Sieć zaczyna rządzić wieloma sferami naszego życia, a coraz większym zagrożeniem stają się kradzieże i przestępstwa finansowe. – Tak jak wszyscy kiedyś dostawali maile od księcia nigeryjskiego, który chciał się podzielić swoim majątkiem, tylko po to,żeby ten majątek pomóc mu wydobyć z Nigerii, tak dzisiaj na porządku dziennym są fałszywe faktury, tylko po to, żeby zarobić nas nas kilkadziesiąt czy kilkaset złotych – dodaje Jazownik.

Ekspert przypomniał również o kilku przydatnych zasadach korzystania z Internetu. Oto niektóre z nich:

  • Nie klikamy w linki ani nie otwieramy załączników z nieznanych maili,
  • Nie wchodzimy na strony, które mają słabą reputację.
  • Nie prezentujemy swoich kart kredytowych w Internecie. Bardzo dużo ludzi publikuje zdjęcie swojej pierwszej w życiu karty kredytowej na mediach społecznościowych, po czym ich konta potem są puste.
  • Nie prezentujemy zbyt dużo informacji o sobie, po to, żeby zachować swoją tożsamość.
  • Nie kopiujemy i przede wszystkim
  • Nie korzystamy z niezabezpieczonych sieci.

Jeśli chcemy, żeby nasze dzieci i my sami czuli się bezpiecznie w Internecie potrzebna jest odpowiednia edukacja, i to najlepiej rozpoczęta jak najszybciej. – Żyjemy w takich czasach, że to często ci młodsi maja dużo większą wiedzę od rodziców, więc dlaczego nie podejść do tego komplementarnie? Oprócz tego, że uświadamiamy naszych pracowników, występujemy również do szkół z terenu Zagłębia Miedziowego gdzie promujemy poprawne zachowania w sieci, gdzie pokazujemy czające się ryzyka. Kiedyś były to czaty i związany z tym problem pedofilii, tak obecnie dzieci bywają ofiarami osób wyłudzających ich tożsamość lub stalkujących. Internet bywa okrutny, ale bywa też przyjazny. My chcemy promować tą przyjazną rolę Internetu – tłumaczy ekspert.


Materiał filmowy TV Regionalna.pl

Dodaj komentarz