Czołg zniknie ze ścinawskiego rynku

Już niebawem czołg T-34 zniknie ze ścinawskiego rynku. Miasto musi usunąć pomnik, bo tak nakazuje ustawa dekomunizacyjna. W jego miejsce pojawi się fontanna.

O konieczności usuwania pomników upamiętniających osoby, organizacje czy wydarzenia, symbolizujące komunizm lub też inny ustrój totalitarny, zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, mówi się już od dawna. W Ścinawie są trzy takie obiekty: w rynku, w parku w pobliżu plebani oraz u zbiegu ulic Wrocławskiej, Wołowskiej i Sportowej – wszystkie miały być usunięte do końca marca. Termin minął, dlatego wojewoda poprosił gminę o wyjaśnienia.

– W całej korespondencji z wojewodą byliśmy w tym temacie transparentni, nie wywiązaliśmy się z ustawowego terminu, ponieważ nie chcieliśmy ponosić dodatkowych, niemałych kosztów – mówi burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. – Likwidację pomnika w rynku planowaliśmy wykonać przy okazji budowy parkingu w kształcie statku nad Odrą, gdzie sam czołg, jako pojazd i zabytek techniki zostanie wykorzystany podczas rewitalizacji centrum Ścinawy, natomiast pomnik w parku zamierzaliśmy usunąć przy okazji rewitalizacji terenów zielonych w naszym mieście. Na wszystkie te zadania dostaliśmy zewnętrzne dofinansowania. Natomiast trzeci obiekt nie jest w gestii naszego samorządu, ponieważ zlokalizowany jest na gruncie skarbu państwa, będącego w dyspozycji wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – wyjaśnia Kosztyła.

Z uwagi na neutralny napis na postumencie czołgu, gmina wystąpiła również o opinię do Instytutu Pamięci Narodowej. Ten potwierdził jednak, że obiekt podlega zapisom ustawy dekomunizacyjnej.

Już wiadomo, że demontaż czołgu nastąpi w przyszłym tygodniu. Pojazd zostanie przekazany do konserwacji i piaskowania w ramach budowy parkingu w kształcie statku.

– W ubiegłym tygodniu burmistrz podpisał umowę na tę inwestycję, a wyłoniona firma ma te działania w swoim zakresie – mówi Przemysław Linda, kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju w ścinawskim magistracie.

Po przeniesieniu w okolice portu, czołg stanie się atrakcją, promującą ścinawskie bunkry i umocnienia zlokalizowane na linii Odry.

Źródło: KuBA/ścinawa.pl

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..