Cuda na szkle malowane (WIDEO)

W czasie ferii mali mieszkańcy Jawora nie musieli się nudzić. Jedną z atrakcji, jakie na nich czekały ,były warsztaty malowania na szkle w Muzeum Regionalnym.

Dzieci najpierw zwiedziły wystawę, na której mogły zobaczyć śląskie ludowe obrazki na szkle, pochodzące z dolnośląskich muzeów. Poznały też tajniki warsztatu dawnego artysty ludowego. Mali artyści dowiedzieli się, jak własnoręcznie dawniej przygotowywano farby, i jak unikać błędów, aby efekty malowanych obrazków były zadowalające.

– Szklane podobrazia, na których początkujący artyści malowali swe dzieła, pozyskaliśmy dzięki wsparciu Fundacji Liegnitz.pl i uprzejmości jej prezesa, Zbigniewa Brzezińskiego, dlatego też warsztaty mogły odbyć się bezpłatnie – mówi Teresa Chołubek-Spyt.

Obrazki malowane na szkle są wyjątkowe i urzekają swoim pięknem. Patrząc na nie w świetle dnia nie spodziewamy się, że nas zaskoczą swoją nagłą metamorfozą, gdy zostaną oświetlone blaskiem świecy czy reflektora. Wtedy nagle ożywają, tajemniczo migoczą, połyskują i fascynują świetlistymi kolorami, złotem. Obrazki na szkle zachwyciły już wielu znakomitych artystów, stając się dla nich, również źródłem inspiracji. Między innymi dla Wasyla Kandinsky’ego, kiedy w roku 1913 w Murnau wraz z grupą przyjaciół zobaczył pierwszą wystawę obrazków ludowych na szkle. Na Śląsku wysublimowana technika zyskała popularność w XVIII – XIX w.

W jaworskim Muzeum Regionalnym do końca lutego możemy zobaczyć te małe, magiczne dzieła sztuki przedstawiające świętych i sceny religijne. Na wystawie znajduje się ponad 90 obrazków malowanych na taflach szklanych. Pochodzą one ze zbiorów muzeów w Kamiennej Górze, Ziębicach, Jeleniej Górze i Jaworze.

Materiał filmowy:

Dodaj komentarz