Opublikowany: nie, Lut 4th, 2018

Co z obskurną kamienicą przy Staszica 24?

„Kamieniczka ma wyjątkowo obskurny wygląd, a wokół niej, na zboczu, nieznośnie zawsze cuchnie odchodami…” – to fragment listu, jaki napisała do naszej redakcji jedna z mieszkanek Złotoryi. Mowa w nim o opuszczonym budynku znajdującym się przy jednej z głównych ulic w centrum miasta. Nadawczyni listu poprosiła nas o zainteresowanie się tym tematem.

Dom usytuowany jest na ul. Staszica 24, przy bardzo ruchliwej drodze łączącej Jelenią Górę z Legnicą i Lubinem, którą codziennie przejeżdża kilkanaście tysięcy samochodów. Tuż obok niego jest Sanepid, a kilkadziesiąt metrów dalej – kościół pw. św. Jadwigi i Krzyż Milenijny 2000. W pobliżu znajduje się też market i stacja PKS. Budynek od wielu lat stoi niezamieszkany przez nikogo i stanowi brzydką wizytówkę miasta.

Czytelniczka w swoim liście wyraża nadzieję, że Urząd Miejski w Złotoryi podejmie wkrótce decyzję o renowacji zaniedbanej kamienicy. Nam natomiast udało się dowiedzieć, do kogo należy opisywany obiekt i jakie plany z nim związane ma jego właściciel.

Okazuje się, że budynek faktycznie jest własnością Gminy Miejskiej Złotoryja i od dłuższego czasu jest wyłączony z eksploatacji. Miejscowy ratusz planuje niebawem wystawić go na sprzedaż. W związku z zainteresowaniem ze strony lokalnego przedsiębiorcy, rozważana jest również zamiana na grunty po uprzedniej wycenie przez rzeczoznawcę.

Dowiedzieliśmy się także, że na terenie miasta jest jeszcze kilka takich budynków o różnym charakterze: mieszkalnym, magazynowym czy gospodarczym. Część z nich miasto zamierza remontować, inne czeka rozbiórka, a w jeszcze innych zostaną utworzone miejsca użyteczności publicznej, takie jak np. noclegownia.

Fot. Szymon Kwapiński

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..