Co w aucie, to dla złodzieja. Policja przypomina!

Fot. arch. policji

Wielu kierowców nie zabezpiecza odpowiednio swojej własności, zostawiając auto na niestrzeżonych parkingach. Wszystkie przedmioty, które zostają w samochodzie mogą paść łupem złodziei. Torebki, aktówki, laptopy, aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, nawigacje satelitarne będą łakomym kąskiem dla każdego amatora łatwego zarobku. Jak zabezpieczyć się przed stratą?

Zaledwie kilka sekund wystarczy, by złodziej wykorzystał naszą nieuwagę, wybił szybę w aucie i przywłaszczył zostawione w nim przedmioty. – Pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja. Kierowcy i pasażerowie często bagatelizują wartość przedmiotów pozostawianych przez siebie w autach. Dla złodzieja, często przypadkowego, nawet pusta torba, radio, stara nawigacja, karton po komputerze czy telefonie ma wartość i budzi jego zainteresowanie. Bez większego zastanowienia wybije szybę, aby zabrać pozostawioną rzecz i sprawdzić, czy przypadkiem ma jakąś wartość – uczula mł. asp. Iwona Król-Szymajda, rzecznik prasowy legnickiej komendy.

Iwona Król-Szymajda, rzecznik prasowy legnickiej policji

Stróże prawa przestrzegają przed lekceważeniem zagrożenia, złodzieje tylko bowiem czekają na roztargnionych zmotoryzowanych mieszkańców. Nawet jeśli zostawiamy auto tylko na chwilę, by coś szybko załatwić, zadbajmy, by po naszym powrocie nie czekała niemiła niespodzianka. Jak podkreślają funkcjonariusze, nie zostawiajmy w samochodzie sprzętu elektronicznego, ale i przedmiotów, które mogą zachęcić przestępcę do wybicia szyby, jak pudła, torby, plecaki, ubrania, dokumenty, itp. Jakich zasad należy przestrzegać, by nie kusić złodzieja?

– Nie zostawiajmy bagażu w widocznym miejscu, najlepiej zamykajmy go w bagażniku. Zamykajmy też wszystkie drzwi i okna, pamiętajmy o zabraniu kluczyka ze stacyjki i zawsze trzymajmy je przy sobie, nawet gdy auto stoi w garażu – wylicza mł. asp. Król-Szymajda. I dodaje: – Przyglądajmy się uważnie nieznajomym interesującym się naszym samochodem lub samochodem sąsiadów. Jest bardziej prawdopodobne, że myślą o tym jak go ukraść niż że go podziwiają. Starajmy się też parkować w miejscach strzeżonych, a kupując radio samochodowe wybierzmy takie, które można wyjąć przed opuszczeniem pojazdu. Jeżeli stwierdzimy niedyspozycję alarmu lub zamka w drzwiach garażu, nie lekceważmy tego – być może złodziej zainteresował się już samochodem i spłoszony nie zdążył go ukraść – radzi funkcjonariuszka.

Dodaj komentarz