Co ma głowie Sztwiertnia?

W legnickiej Galerii Sztuki czynna jest już wystawa twórczości Grzegorza Sztwiertni, zatytułowana „Ustawienia domyślne / Default settings”. 

Urodzony w 1968 r. Sztwiertnia jest absolwentem Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom zdobył w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Dziś sam już jest profesorem nadzwyczajnym rodzimej uczelni. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą, instalacją, wchodząc też na obszar filmu i literatury. W portfolio ma już kilkadziesiąt wystaw indywidualnych; brał udział w ponad stu wystawach w Polsce i za granicą. Od połowy lat 90. jest stale obecny w najważniejszych przeglądach polskiego malarstwa.

O prezentowanej w Legnicy wystawie artysta mówi tak: „Tytuł wystawy odnosi się do mojej istoty i swoistości: czym jest to, co noszę w głowie i jaka jest „skóra, w której żyję”? Ile idee, fascynacje i mity młodości ważą dzisiaj? Co to znaczy zostać ukształtowanym (nie kształconym) w latach 80. i kształtować się (nie kształcić) w latach 90.? Co takiego zdobyłem wówczas, że dzisiaj stanowi to o mojej niepowtarzalności? Przywracanie systemu zostało uruchomione nie jako wynik jego awarii, lecz jako szansa przejścia ścieżki pieśni (songline australijskich Aborygenów) od początku do miejsca, w którym obecnie jestem.”

W Galerii Sztuki można obejrzeć pięć konceptualnych cykli malarskich z dorobku Grzegorza Sztwiertni: „Prawda w malarstwie” (2006), „Praktyka widzenia” (2007), „Diplokokki” (2011), „Tarczyce”/„Targoids” (2016) i „Polskie Miasteczka II” (2017). Ekspozycja czynna będzie do 11 lutego.

źródło: materiały prasowe

 

Dodaj komentarz