Chocianów 2017 w kalejdoskopie (FOTO)

Miniony rok w gminie Chocianów obfitował w wiele wydarzeń. Wybrane z nich, o których pisaliśmy na naszym portalu, przypominamy teraz.

Jest bajecznie kolorowe, z salami do zabaw i ćwiczeń. To nowe Przedszkole Integracyjne w Chocianowie. W sześciu oddziałach przebywało wtedy 150 maluchów w wieku od trzech do sześciu lat. Na otwarcie placówki przyjechali m.in. Biskup Legnicki Stefan Cichy, parlamentarzyści, marszałek województwa oraz samorządowcy z powiatu polkowickiego. Przywieźli dzieciom wiele prezentów. Budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb dzieci, które mają orzeczenie do kształcenia specjalnego. Inwestycja kosztowała prawie 5,5 miliona złotych, z czego 3,8 miliona stanowiło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. W nowej placówce pracuje dwanaście nauczycielek i sześć pań w obsłudze.

O nowy sprzęt – przemysłowego robota KUKA – do nauki zawodu monter mechatronik wzbogacił się Zespół Szkół. Placówce przekazał go Volkswagen Motor Polska w Polkowicach, który od wielu lat współpracuje ze szkołą w zakresie kształcenia zawodowego, i zatrudnia jej absolwentów. Robot KUKA jest kolejnym sprzętem przekazanym placówce przez VW MP. Wykorzystywany jest przede wszystkim do programowania. Podczas prezentacji sprzęt symulował wlewanie płynu do pojemników. Gdyby nie przemysłowy kontekst, można było mieć wrażenie, że np. serwuje kawę czy inne napoje. Kolejnym polem współpracy z firmą jest udział ZS w akcji Respekt, której przyświecają hasła: szacunek i tolerancja.

Wandale poznali czujne oko kamery. Dzięki nagraniom monitoringu chocianowskiej policji udawało się postawić zarzuty wandalom, którzy niszczyli otoczenie. Nowoczesne kamery z podczerwienią obserwują centrum Chocianowa od 2015 roku. System miejskiego monitoringu obejmuje: Plac Wolności oraz ulice: Kościuszki, Kolejową, Ratuszową, Targową, Żeromskiego i Apteczną. To ułatwiło m.in. schwytanie wandali, którzy zdewastowali choinkę bożonarodzeniową w rynku. Jednocześnie chocianowska policja zapowiedziała zwiększenie liczby patroli.

Ochotnicza Straż Pożarna w Parchowie zbierała złom, by go sprzedać i za otrzymane pieniądze doposażyć swoją jednostkę. Myśleli wtedy o co najmniej sześciu kaskach i gumowych butach, które są im potrzebne podczas akcji, szczególnie w grząskim terenie. Była to już druga zbiórka na ten cel w jednostce. Wcześniej, strażacy ochotnicy zgromadzili kilka ton zużytego sprzętu, głównie ze swojej miejscowości oraz pobliskich Pogorzelisk i Jabłonowa. Ale przywieziono też złom samochodem na głogowskich numerach rejestracyjnych. Wszystkim druhowie są bardzo wdzięczni za wsparcie ich zbiórki.

Zabójstwo w Chocianowie. Zwłoki 59-letniej kobiety zostały znalezione w mieszkaniu na jednym z osiedli. Na jej ciele było wiele ran ciętych i kłutych. Wkrótce policja zatrzymała 24-letniego mężczyznę, podejrzewanego o popełnienie tego przestępstwa. Jak się okazało, był to 24-letni syn ofiary. Podczas zatrzymania mężczyzna znajdował się pod wpływem metamfetaminy. Prokurator przedstawił mu zarzut popełnienia tego zabójstwa.

Ochotnicza Straż Pożarna w Chocianowie szuka kandydatów do służby. Jak informowali druhowie, na liście wyjeżdżających do akcji jest tylko 19 strażaków ochotników Większość z nich pracuje poza miastem, więc czasem – gdy rozlega syrena alarmowa – trudno nawet zebrać cały zastęp. Problem w tym, młodzi nie bardzo garną się do tej służby. Dlatego co pewien czas ogłaszany jest nabór. Stawka jest przecież wysoka – bezpieczeństwo mieszkańców miasta i ich dobytku.

Zabytkowy zespół pałacowo – folwarczny z parkiem w Parchowie znów czeka na gospodarza. Obecny właściciel miał wobec pałacu konkretne plany, planował utworzyć tam dom seniora, ale nie uda mu się tego zrealizować. Nie chce, żeby zabytek popadał w ruinę, dlatego złożył ofertę sprzedaży. Otrzymała ją m.in. sołtys wsi, która poinformowała, że pałac sprzedano kilka lat temu za niespełna 70 tysięcy złotych, z przeznaczeniem na działalność usługową. Przypomnijmy: po drugiej wojnie był to budynek mieszkalny, przejściowy dla osadników, potem przejął go PGR. Po jego upadku znalazł się na stanie Agencji Nieruchomości Rolnych.

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, radni uchwalili nowe nazwy ulic w Chocianowie. Bohaterów Wojska Polskiego – to nowa nazwa dotychczasowej ul. II Armii Wojska Polskiego. Jak już informowaliśmy, w tej sytuacji mieszkańcy nie muszą wymieniać dokumentów tożsamości, praw jazdy i dowodów rejestracyjnych pojazdów. Zgodnie z prawem, można używać ich tak długo, dopóki nie stracą ważności. Nieco wcześniej, w ramach wspomnianej ustawy, na liście nazw ulic do zmiany w Chocianowie znalazła się ul. M. Roli – Żymierskiego. Obecnie jest to ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Ale pierwsze takie zmiany przeprowadzono w tym mieście już w latach 90. Wtedy ul. Armii Czerwonej stała się Ratuszową, Karola Świerczewskiego – Pocztową, a Marcelego Nowotki – Sportową.

Młodszy aspirant Drogosz Andrzejewski, dzielnicowy z Komisariatu Policji w Chocianowie, wystartował w biegu z przeszkodami pn ,,5 Zimowy Bieg Wulkanów”, zorganizowanych w Grodźcu. W klasyfikacji końcowej, w kategorii drużynowej zajął on drugie miejsce jako HUSARIA RACE TEAM. Zawodnicy mieli do pokonania wymagającą trasę o długości 12 km. Musieli pokonać serię przeszkód, między innymi czołganie się pod drutem kolczastym i oponami, a także przejść odcinek w lodowatej wodzie. To był kolejny sukces. Wcześniej, mundurowi z Chocianowa stanęli na podium podczas zawodów biegowych z przeszkodami, zorganizowanych przez Służbę Więzienną z Dzierżoniowa. W klasyfikacji drużynowej mł.asp. Drogosz Andrzejewski zajął pierwsze, a st.asp. Łukasz Leśniak – drugie miejsce. Impreza odbyła się na terenach ośrodka sportowego w Dzierżoniowie. Zawodnicy mieli do pokonania trasę o długości siedmiu kilometrów, na której było mnóstwo przeszkód.

Radni zdecydowali, że po raz pierwszy, w 2018 roku, będzie budżet obywatelski. To szansa dla mieszkańców gminy na realizację ich własnych projektów, jak np. budowa chodników czy dróg. Na ten cel gmina przeznaczyła w budżecie 50 tysięcy złotych. Władze gminy liczą na zaangażowanie mieszkańców, którzy mają „mnóstwo pomysłów związanych z organizacją przestrzeni publicznej”. Niedługo opracowane zostaną zasady zgłaszania i przeprowadzania weryfikacji projektów.

Chocianów w programie Mieszkanie Plus. W jego ramach ma powstać 60 mieszkań. Wkładem gminy ma być przekazanie do Krajowego Zasobu Nieruchomości gruntów położonych w dwóch miejscach przy ulicy Głogowskiej, w sumie, to czternaście hektarów. Mieszkania oferowane będą w trzech kategoriach: wykup, najem z opcją wykupu i najem. Planowana inwestycja jest zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego, a projekt nosi nazwę „Chocianowskie Mieszkania Plus”. Program rządowy przeznaczony jest dla osób średniozamożnych, których nie stać na kupno własnego mieszkania, ale ich zarobki są zbyt duże, by mogli starać się np. o lokal gminny. Główny warunek to zobowiązanie się do terminowego płacenia za mieszkanie i czynsz.

Fot. KPP Polkowice/UR

Dodaj komentarz