Chłopcy uciekają z bibliotek (WIDEO)

W Polsce czytają głównie kobiety i dziewczynki, chłopcy i mężczyźni dużo rzadziej sięgają po książki. Najwięcej chłopców przestaje czytać po 10 roku życia – tak wynika ze statystyk.

Badania pokazują, że kobiety czytają więcej książek niż mężczyźni. Mówi się już nawet, że czytelnictwo jest płci żeńskiej. Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej potwierdza, że problem istnieje także w Głogowie:

– Zdecydowanie większą grupą naszych klientów są panie. Panie zamawiają książki, poszukują. Najczęściej panowie towarzyszą swoim partnerkom w bibliotece, siedzą i czekają – mówi Izabela Owczarek

Jak wynika z badań, małe zainteresowanie panów książkami ma też inne konsekwencje:

– Nieczytanie się dziedziczy w rodzinach, ale co znamienne w rodzinach w których czyta mama chłopiec będzie czytał albo nie, natomiast w rodzinach w których czyta ojciec chłopiec będzie czytał – mówi pisarka i autorka książek dla dzieci, Joanna Olech.

Najwięcej chłopców przestaje czytać powyżej 10 roku życia. Izabella Owczarek mówi, że powodów takiego zjawiska jest wiele:

 – Bibliotekarz to jednak zawód sfeminizowany, kobiety układają literaturę pod swoje potrzeby i to nie wynika ze złej woli. Nie wiedzą jak przedstawić ofertę dla mężczyzn, który nie będzie szukał, mężczyzna musi mieć wydzielony regał na przykład cały o wędkarstwie – wyjaśnia dyrektorka głogowskiej biblioteki.

Na razie nie ma strategii jak temu zapobiec. Można natomiast korzystać z doświadczeń na przykład Skandynawii, która również miała ten problem:

 –  Tam zauważono ten problem i stworzono w bibliotekach sfery specjalnie dedykowane chłopcom, czyli na przykład czarne ściany, trupie czaszki, kościotrupy, a nawet zakaz wstępu młodszym dzieciom. To sprawiło, że chłopcy mieli poczucie, że to jest tylko ich przestrzeń – mówi pisarka Joanna Olech.

Pracownicy miejskiej biblioteki też zastanawiają się nad zmianami:

 –  Myślałyśmy o tym, aby książki pooznaczać piktogramami, a nie cyframi jak to się robi według schematów bibliotecznych – mówi Izabela Owczarek.

Głogowscy bibliotekarze pracują także nad ofertą która zainteresuje chłopców i zwiększy wśród nich ilość przeczytanych książek.

Dodaj komentarz