Opublikowany: wt, Paź 10th, 2017

Chcieli wyremontować tylko połowę

W kilku miejscowościach gminy Lubin trwają wyczekiwane od dawna remonty dróg. Ponieważ potrzeby są duże, a środki ograniczone, mieszkańcy pogodzili się, że drogi remontowane są etapami, w odcinkach. Nie podejrzewali jednak, że można zaplanować remont… tylko jednego pasa jezdni.

Zgodnie z listem intencyjnym podpisanym w ubiegłym roku przez starostwo powiatowe i gminę Lubin konsekwentnie realizowane są kolejne inwestycje drogowe w gminnych miejscowościach. Wśród nich powoli dobiega końca przebudowa drogi powiatowej nr 1231D w Księginicach na odcinku 0,4 km (od początku obszaru zabudowanego do skrzyżowania z drogą gminną 103054D). Na dalszym, półkilometrowym odcinku tej drogi – od skrzyżowania z drogą gminną do boiska sportowego – projekt zakładał wyłącznie budowę chodnika.

– Niezależnie od budowy chodnika wymieniano idącą tędy instalację, więc połowa nawierzchni została zdjęta. Projekt co prawda nie zakładał remontu tej drogi, a jedynie „przywrócenie do stanu poprzedniego”, ale w praktyce oznaczało to, że przy nowym chodniku będzie nowa nawierzchnia na… połowie jezdni! – wyjaśnia sołtys Księginic Krzysztof Lewicki. – Pisaliśmy w tej sprawie do starostwa i na szczęście udało się: jak widać mamy nawierzchnię na całej drodze. W przyszłości trzeba będzie jeszcze zrobić krawężniki i wjazdy do posesji, ale póki co cieszymy się z tego co mamy – dodaje z satysfakcją.

Sołtysa cieszy też coś innego: udało się ocalić od wyburzenia miejscową wiatę przystankową.

– Projekt zakładał wyburzenie tej ceglanej wiaty i postawienie w jej miejscu nowej, metalowo-szklanej. Wydało nam się to niepotrzebną inwestycją, biorąc pod uwagę konieczność demontażu wiaty, wywozu ton gruzu. A szklane wiaty wiadomo jaką mają trwałość. Postanowiliśmy ocalić nasz przystanek, przemalować go na kolory naszego klubu sportowego, a zaoszczędzone pieniądze na pewno przydadzą się gdzieś indziej – mówi Lewicki.

Tymczasem powiat ogłosił kolejny przetarg, tym razem na projekt przebudowy trasy Lubin – Księginice (droga powiatowa 1231D) na ok. półtorakilometrowym odcinku od DK 36. Oferty można składać do czwartku, do południa.

Wyświetlonych 1 komentarzy
Wyraź swoją opinię
  1. Anonim napisał(a):

    A ,kiedy pomnik dla soltysa

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..