Chcą zbadać tysiące kobiet (WIDEO)

„Mnie to nie dotyczy” – tak najczęściej reagują mieszkańcy na zaproszenie na badania profilaktyczne. A jak wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego nowy projekt realizowany przez lubińskie starostwo powiatowe zakłada łatwiejszy dostęp do badań cytologicznych i szereg działań uświadamiających ryzyko związane a rakiem szyjki macicy. Właśnie podpisano porozumienie w tej sprawie.

Władze powiatu lubińskiego wraz z CDT Medicus i Stowarzyszeniem Kobiet po Mastektomii „Agata” podpisały dziś porozumienie z Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędem Pracy. Tym samym rozpoczęto współpracę przy programie zdrowotnym poświęconym profilaktyce raka szyjki macicy. Program warty 3,42 mln zł adresowany jest do pracujących kobiet w wieku 25-59 lat, które mieszkają na terenie subregionu legnicko-głogowskiego.

Organizatorzy chcą dotrzeć do tysięcy kobiet i przebadać 4000 z nich. W ramach projektu, poza oczywiście badaniami, przewidziano również organizację transportu dla kobiet chcących skorzystać z szybkiej cytologii w trybie wyjazdowym. Do projektu zaangażowani zostaną lekarze i pracodawcy.

– Powiat prowadzi od lat kilka programów zdrowotnych, bo wychodzimy z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Już teraz rozmawiamy z Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędem Pracy o kolejnych projektach, w których jako powiat możemy i chcemy uczestniczyć. Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania poprawią zgłaszalność na badania profilaktyczne i pozwolą kobietom dłużej realizować się zawodowo – mówi Adam Myrda, starosta powiatu lubińskiego.

– Pracujemy z kobietami od lat. Wiemy, że nie chcą się badać, mówią, że ich to nie dotyczy, że nie chcą wiedzieć o ewentualnej chorobie. I, niestety, umierają – mówi Janina Olechnowska, przewodnicząca Stowarzyszenia Kobiet po Mastektomii „Agata”. – Nasze stowarzyszenie popularyzuje badania profilaktyczne, ale także pomaga kobietom radzić sobie z chorobą – dodaje.

– Rak szyjki macicy to niebagatelny problem w Polsce, bo około 4% nowotworów u kobiet. Mimo, że wiemy, jakie są czynniki, które mogą wywoływać raka szyjki macicy i dysponujemy narzędziami do diagnostyki jeszcze stanu przednowotworowego, wciąż jeśli chodzi o wykrywalność jesteśmy w Unii na szarym końcu. Takim programem mamy nadzieję to zmienić i uratować życie wielu kobiet – lek. ginekolog Paweł Sadowski z CDT Medicus.

Dlaczego profilaktyką nowotworową zajął się urząd pracy, który przecież najczęściej kojarzymy z innymi działaniami?

– Zadanie nieprzypadkowo zostało nam powierzone. Trzeba pamiętać, że wiele chorób cywilizacyjnych dotyka pracowników, osób aktywnych zawodowo, a to wprost negatywnie wpływa na rynek pracy, który jest bardzo zainteresowany tym, żebyśmy w zdrowiu jak najdłużej pracowali. Ten projekt pomoże zatem zarówno pracodawcom, jak i pracownikom – mówi Ewa Grzebieniak, dyrektor DWUP.

.

Dodaj komentarz