Chcą zadbać o zdrowie psychiczne mieszkańców

Mariola Kośmider, jedna z autorek programu ochrony zdrowia psychicznego

Po raz dziewiąty spotkali się w ratuszu lubińscy radni obecnej kadencji, którzy po wakacyjnej przerwie przyjęli aż 13 uchwał. Jedna z najważniejszych decyzji podjętych podczas wtorkowej sesji dotyczyła wdrożenia w naszym mieście Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. W jego ramach w Lubinie ma powstać Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. 

Szeroko rozumiany obowiązek dbania przez samorządy o zdrowie psychiczne mieszkańców wynika m.in. z ustawy o ochronie zdrowia psychicznego z 1994 r., a wprowadzany właśnie program jest jednym z narzędzi, za pomocą którego obowiązek ten ma być skutecznie realizowany w naszym mieście.

Program Ochrony Zdrowia Psychicznego jest realizowany i przygotowany w ramach narodowego programu ochrony zdrowia psychicznego. – Obecnie w Polsce mamy drugą edycję tego programu. Jest on wdrażany i finansowany na lata 2017-2022. Do tej pory w powiecie lubińskim i na terenie miasta Lubina działania w tym zakresie były prowadzone, natomiast nie były one nigdzie unormowane, usankcjonowane. Natomiast nasz program jest już konkretnym działaniem i konkretnymi propozycjami, jaki mogłyby być w tym zakresie podjęte – mówi koordynatorka projektu Beata Castañeda Trujillo.

Koordynatorka projektu Beata Castañeda Trujillo

– Inicjatywa prezydenta nie powstała tak po prostu. Na podstawie danych statystycznych wiemy, że w kraju problem zdrowia psychicznego jest ogromny. Mamy możliwość, żeby w Lubinie zrobić coś naprawdę bardzo ważnego i uzasadnionego. Ten program jest małym krokiem w kierunku pomocy przede wszystkim młodym ludziom, bo na tym się skupiamy – tłumaczy.

Garść zatrważających statystyk przedstawiła również obecna na sesji Mariola Kośmider, jedna z współautorek programu: – Z badań, które do tej pory zostały przeprowadzone, wynika, że 25 procent społeczeństwa ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Z tego kilkanaście procent są to osoby wymagające specjalistycznej opieki. Obecnie największym problemem w kraju jest brak opieki dla dzieci i młodzieży. I to właśnie tym samorząd lubiński poprzez swoje działania będzie się zajmował. W tej chwili w publicznej służbie zdrowia jest tylko 436 praktykujących lekarzy psychiatrów dzieci i młodzieży w kraju. Z tego około 300 pracuje w Warszawie i okolicach. Nie ma psychologów dziecięcych, nie ma terapeutów, terapeutów środowiskowych.

Polska jest przodującym krajem w Europie pod względem liczny skutecznych samobójstw. Okazuje się, że większość dzieci i młodzieży, która na ten krok się porywa, nie ma możliwości skorzystania z porady specjalisty. – Na terenie naszego bogatego Zagłębia Miedziowego nie ma ani jednej poradni psychologicznej dedykowanej dzieciom. Poradnia zdrowia psychicznego jest w Lubinie i Głogowie i tam się czeka co najmniej trzy miesiące. Nie ma ani jednego oddziału dziennego zdrowia psychicznego dedykowanego dzieciom i młodzieży – dodaje Kośmider.

Na sali panowała ogólna zgodność co do tego, że problem zdrowia psychicznego jest bardzo ważny i należy się nim jak najszybciej zająć. Za uchwałą o przyjęciu Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Miasta Lubina zagłosowali wszyscy obecni na sesji radni.

Docelowo w ramach programu w Lubinie ma powstać Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, które byłoby ośrodkiem wparcia psychicznego i psychologicznego dla mieszkańców z całego województwa dolnośląskiego.

Dodaj komentarz