Chcą odnowić zabytkowy wiatrak w Radziechowie

Mieszkańcy Radziechowa chcą, aby XIX-wieczny wiatrak holenderskiego typu odzyskał swój dawny blask i stał się atrakcją turystyczną regionu, obok zamku na Grodźcu. Zabytek ma zostać przebudowany na wieżę widokową z obserwatorium astronomicznym. Gmina Zagrodno złożyła już odpowiedni projekt, który czeka na zgodę złotoryjskiego starostwa. Następny ruch będzie należał do radnych.

Jeszcze sto lat temu był powodem do dumy dla radziechowian. To w nim powstawała mąka dla całej okolicy. Historia wiatraka sięga jednak czasów dużo wcześniejszych. Pierwotnie był to piec służący do wypalania wapna. Obiekt jest oznaczony na mapie niemieckiego kartografa Friedricha von Wrede z połowy XVIII wieku. Prawdopodobnie kilkadziesiąt lat później z powodu wyczerpania surowca bezużyteczny wapiennik został przerobiony na wiatrak.

Spod wiatraka widać Wał Okmiański, Grodziec, Mniszą Górę, a w oddali piękną panoramę Karkonoszy. Teraz pozostały już z niego ruiny. Zachowały się jedynie ściany z piaskowca i cegieł oraz kilka drewnianych belek. Nie ma już tak zwanej „czapki”, czyli obrotowej kopuły wraz ze skrzydłami i całego mechanizmu.

Projekt wiatraka po odrestaurowaniu – wizualizacja

Mieszkańcy Radziechowa postanowili ocalić ten historyczny obiekt przed zapomnieniem. Pod koniec tamtego roku działająca we wsi Fundacja Archeologiczna „Archeo” wpadła na pomysł odrestaurowania byłego „holendra” i przebudowania go na wieżę widokową. Jej członkowie wierzą, że remont wiatraka może zatrzymać młodych mieszkańców przed przeprowadzką do miast.

– Nasza wieś boryka się z problemami demograficznymi, a powstanie takiego punktu być może w jakimś stopniu je rozwiąże. Wystarczy tylko spojrzeć na Dobków za Świerzawą, gdzie stanowcze działania grupki ludzi doprowadziły do tego, że na terenie Pogórza Kaczawskiego mamy rodzaj Mekki turystycznej – uważa współtwórca projektu Mariusz Łesiuk z fundacji „Archeo”. – W naszej gminie nie ma zbyt wielu atrakcji turystycznych. Jest wprawdzie zamek na Grodźcu, ale on żyje swoim życiem. Jest czymś w rodzaju państwa w państwie – dodaje archeolog.

Inwestycja ma pochłonąć około pół miliona złotych. Gmina Zagrodno niedawno złożyła projekt remontu i przebudowy wiatraka na wieżę widokową wraz z całą dokumentacją do złotoryjskiego starostwa. – Czekamy teraz na decyzję starostwa. Mamy już natomiast zgodę od legnickiego konserwatora zabytków. Później w tej sprawie wypowiedzą się radni, którzy zdecydują czy zabezpieczyć środki w budżecie na ten cel. Wtedy postaramy się pozyskać pieniądze ze źródeł zewnętrznych – mówi Ewelina Bachmatiuk, inspektor ds. funduszy unijnych w Urzędzie Gminy Zagrodno.

Wiatrak ma się stać elementem lokalnej trasy rowerowej wiodącej na Zamek Grodziec.

.

Fot. Marta Kozioł, Roksana Kałkowska, Fundacja „Archeo”

O Autorze

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..