Chcą odkłamać historię polkowickiego Aquaparku (WIDEO, FOTO)

Polkowicki Aquapark ma być atrakcyjnym miejscem rekreacji dla mieszkańców i przyjezdnych. Taki jest cel nowego zarządu spółki. Najpierw jednak trzeba sporo zmienić, „odkłamać historię związaną z Aquaparkiem”, a przede wszystkim zmodernizować obiekt. O sytuacji w całym kompleksie, problemach, a także o planach mówił dziś prezes spółki Sebastian Sypko podczas spotkania z dziennikarzami.

Nie licząc unowocześnienia m.in. poprzez budowę basenu sportowego, 20-letni Aquapark w Polkowicach nie był nigdy modernizowany. Między innymi dlatego, że dopiero w zeszłym roku spółka nabyła prawa autorskie do projektu pierwotnego. Problemów jest sporo.

– Przez lata ten obiekt, w mojej opinii, zubożał bardzo mocno w części technicznej – mówił Sebastian Sypko, prezes Aquapark Polkowice Regionalne Centrum Rekreacyjno-Rehabilitacyjne S.A. – Przez 20 lat wiele rzeczy się nie działo. To, co ważne, to obecnie spółka niestety nie bilansuje się, mniej więcej 200-300 tysięcy miesięcznie wydajemy więcej niż zarabiamy. Mitycznych środków z Aqua Hotelu, które pojawiały się w różnych opowieściach, praktycznie nie ma. I to co mnie najbardziej boli, to to, że te środki przez kilka lat nie zostały w jakikolwiek sposób spożytkowane na to, żeby zwiększać atrakcyjność tego obiektu. Pieniądze szły na działalność bieżącą, oczywiście z remontami i tego typu rzeczami. Kolejny element to ten, że spółka nie szukała finansowania zewnętrznego.

Przypomnijmy, że przez lata wsparciem dla Aquaparku był tylko budżet gminy.

– Konieczne jest podejmowanie działań, aby tę sytuację naprawić – podsumował Roman Tomczak, rzecznik Urzędu Gminy Polkowice. – Pomysły są, oparte o rzetelne analizy, rzetelne plany. Rzecz w tym, aby Aquapark zrzucił z siebie piętno oblężonej twierdzy, a stał się otwarty na mieszkańców, a także na inicjatywy pracowników. To jest bardzo ważne. Chodzi też o to, żeby zacząć pozyskiwać środki zewnętrzne a nie tylko co roku obarczać właściciela tym, żeby podnosił kapitał spółki.

Obecna sytuacja może mieć też wpływ na planowaną modernizację Aquaparku, w latach 2019-2021. Ma się ona rozpocząć na przełomie sierpnia i września. Priorytetem, jak podkreślił prezes spółki, są dach i wentylacja.

– Projekt, który został przygotowany, teoretycznie powinien opiewać na 35 milionów, a w wieloletnim planie finansowym gminy Polkowice zabudżetowych zostało 27 milionów i to też pokazuje taki rozjazd między tym, czego chcielibyśmy a na co nas generalnie stać – wyjaśnia prezes Sypko. – Chciałbym, aby ten obiekt był nowoczesny, ale być może z niektórych fajerwerków, atrakcji powinniśmy zrezygnować albo mocno się nad nimi zastanowić. Na dziś nie mamy tak naprawdę zabezpieczonego finansowania.

Problemów do rozwiązania jest znacznie więcej. Ale są też konkretne plany na rozwój. Jeden z nich dotyczy tzw. pomieszczenia z drzewem, gdzie ma powstać lokal ze zdrową żywnością. Z kolei w podziemiu planowany jest klub dziecięcy. To tylko przykłady.

Jak podkreśla prezes, może liczyć na pracowników, którzy czekali chyba na to, aż „ich potencjał zostanie uwolniony”. Chciałby też utrzymać zatrudnienie na tym samym poziomie. To wiąże się z poszerzaniem gamy usług, a jednocześnie z takim działaniem, aby minimalizować straty. Stąd zapowiadane już kroki w zdobywaniu źródeł zewnętrznego finansowania.

– Docelowo będę rekomendował właścicielowi dwa rozwiązania – dodał Sebastian Sypko.

Jedno z nich dotyczy poszerzenia bazy, czyli stworzenia na bazie Aquaparku firmy, która zarządza większą ilością obiektów sportowych w mieście, to np. baseny zewnętrzne. Drugie – to przekształcenie spółki akcyjnej w jednostkę budżetową.

O kolejnych zamierzeniach prezes Sypko zamierza oficjalnie informować, aby – jak podkreśla – „odkłamać historię związaną z Aquaparkiem”.

Zobacz także: 

Fot. UR

Wyświetlonych 2 komentarze
Wyraź swoją opinię
  1. Kafar pisze:

    Panie Sypko, kolesiu Pilimon. Nie komoromituj się.

  2. Kreciki R&P pisze:

    I pomyslec ze gdyby nie Arkadiusz wszystko teraz by bylo dalej po staremu buhaha

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..