Opublikowany: sob, Wrz 2nd, 2017

Centrum Usług Wspólnych – pomysł dobry, ale nie teraz

Gmina wiejska Lubin nie myśli obecnie o tworzeniu Centrum Usług Wspólnych, w którym urzędowaliby pracownicy administracji gminnej, miejskiej i powiatowej. W kupionym niedawno budynku przy ul. Księcia Ludwika I w Lubinie wszystkie pomieszczenia są już rozdysponowane i nie ma miejsca na pracowników Starostwa Powiatowego czy Urzędu Miejskiego.

Do nowej siedziby pierwsi przeprowadzają się nauczyciele i uczniowie Gminnego Gimnazjum, którzy rozpoczną tam naukę już 4 września. Szkoła zajmie całe drugie piętro. Do końca listopada na parterze znajdą się biura Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i te referaty Urzędu Gminy, które najczęściej odwiedzają mieszkańcy: podatków i opłat lokalnych oraz spraw obywatelskich. Piętro wyżej znajdą się pozostałe wydziały urzędu, a na najwyższej kondygnacji – Ośrodek Kultury Gminy Lubin.

– W końcu staniemy się całkowicie niezależni, będąc właścicielem nie tylko budynku, ale także terenu wokół niego, na którym mieścić się będzie m.in. parking. Obecne budynki Urzędu Gminy nie spełniają podstawowych standardów, właściwych dla obiektów użyteczności publicznej. Dotyczy to m.in. archiwum. Wąskie korytarze czy kręte schody stanowią poważne utrudnienie dla mieszkańców, załatwiających formalności w urzędzie. Mało komfortowa, wręcz kłopotliwa jest także lokalizacja GOPS czy OKGL – wyjaśnia wójt Tadeusz Kielan.

Samorządowiec dodaje, że utworzenie Centrum Usług Wspólnych miasta, gminy i powiatu to dobry pomysł, ale podkreśla, że w kupionym niedawno przez gminę budynku miejsca na inne instytucje już nie ma. Na przeszkodzie do utworzenia wspólnego ośrodka administracji samorządowej stoi nie tylko zbyt mała przestrzeń.

– Wiemy, że w bezpośrednim sąsiedztwie wszystkich trzech urzędów znajduje się budynek przeznaczony do sprzedaży o podobnych do naszego parametrach, który z pewnością rozwiązałby problem lokalizacji CUW. Niestety gmina Lubin nie dysponuje środkami na ten cel, ponieważ wydatkowała je na zakup budynku przy ul. Księcia Ludwika I – dodaje wójt.

O tym, że Centrum Usług Wspólnych może być wciąż aktualnym pomysłem, świadczyła niedawna wypowiedź prezydenta Lubina Roberta Raczyńskiego. Stanowisko szefa gminy Lubin wskazuje jednak, że projekt ten raczej nie doczeka się szybkiej realizacji.

Wyświetlonych 1 komentarzy
Wyraź swoją opinię
  1. Lubinianin napisał(a):

    Ciekawe, jak długo Gminne Gimnazjum będzie funkcjonować skoro Minister Edukacji Narodowej wraz z poparciem rządzących twierdzą, że gimnazja stopniowo od początku nowego roku szkolnego 2017/18 zaczną wygasać aż całkowitej likwidacji która nastąpi we wrześniu 2019 r. A tu proszę Gmina Lubin ma gdzieś Ustawę, nową reformę szkolnictwa z zaleceniami MEN-u i utworzyła „swoje” gimnazjum.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..