Biesiada piwna czyli zabawa po królewsku

Piwo to jeden z najstarszych napitków na świecie, i jednocześnie najpopularniejszych. Zwłaszcza w Europie bursztynowy trunek przoduje w rankingach najchętniej spożywanych alkoholi (od kilku lat także w Polsce). Niedawna piwna rewolucja, czyli moda na piwa rzemieślnicze i regionalne, poskutkowała pojawieniem się na rynku wielu nowych, niezwykle ciekawych połączeń smakowych.
Najstarszy znany przepis na piwo (orkiszowe) pochodzi ze starożytnej Mezopotamii. Na ziemiach polskich jego historia sięga czasów prasłowiańskich. Z biegiem lat niemal każde państwo, miasto czy klasztor zaczęło produkować własne, lokalne gatunki piwa. Różniły się one smakiem, zawartością alkoholu i użytymi surowcami, jednak dopiero rozwój nauki i technologii w XIX w. doprowadził do znacznych różnic w recepturach i metodach warzenia piwa. Obecnie dzieli się je ze względu na metodę produkcji i użyte drożdże na 2 główne grupy: ale, czyli piwa górnej fermentacji, oraz lager (dolna fermentacja).

Piwa rzemieślnicze

Obecnie jesteśmy świadkami  kolejnego ważnego etapu w rozwoju browarnictwa. Boom na rynku piw rzemieślniczych sprzed kilku lat przyczynił się do powstania wielu rodzinnych przedsięwzięć i mikrobrowarów. Centrum tej piwnej rewolucji były Stany Zjednoczone, gdzie piwo AIPA (American India Pale Ale) produkowane przez małe, lokalne browary, podbiło serca miłośników bursztynowego trunku. Wkrótce nowe gatunki piw zaczęły na całym świecie pojawiać się jak grzyby po deszczu. Często dostępne są one tylko lokalnie, w jednej miejscowości czy barze, co tylko dodaje im atrakcyjności.

Biesiada staropolska

Biesiada piwna w Dworze Korona Karkonoszy to celebracja piwa we wszystkich jego odmianach, a także tradycji i historii związanych z tym trunkiem. Najważniejszą częścią biesiady jest oczywiście degustacja doskonałych piw rzemieślniczych, z piwem AIPA DKK na czele. To piwowarska perełka, która nawiązuje bezpośrednio do najlepszych tradycji browarniczych. Odznacza się wyraźną nutą goryczki, i charakterystycznym bukietem smakowym, w którym wyczuwalne są aromaty cytrusowe, owoców tropikalnych, ziołowo-żywiczne i kwiatowe.

Tradycyjne potrawy

Oczywiście, na porządnej biesiadzie nie może także zabraknąć doskonałych potraw. Wszyscy uczestnicy mają okazję skosztować naszych specjalnie dobranych do piwa specjałów, w tym m.in. serów w zalewie, oliwek w wyśmienitych sosach, czy świeżo upieczonego chleba ze smalcem i kwaszonym ogórkiem. Dodatkową atrakcją może być też ognisko lub grill w ogrodzie, muzyka na żywo lub DJ, a także konkursy, gry i zabawy. Wyjątkowa atmosfera i doskonałe smaki w pięknym otoczeniu Karkonoszy – takiej biesiady pozazdrościłby nawet król!

 


artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz