Opublikowany: pt, Lis 9th, 2018

Biało-czerwono w szkołach

Nie ma chyba szkoły, w której by dziś nie świętowano. Ponieważ narodowe święto i 100-lecie niepodległości przypada w najbliższą niedzielę, placówki oświatowe właśnie piątek wybrały na uczczenie tak ważnej dla Polski rocznicy. Również w lubińskich szkołach i wielu przedszkolach zrobiło się biało-czerwono.

Uczniowie ubrani odświętnie, podobnie zresztą jak nauczyciele. Na sercu przypięte biało-czerwone kotyliony. Jedne szkoły śpiewają pieśni patriotyczne, inne tworzą żywe flagi – sposobów na świętowanie jest mnóstwo. Wiele placówek przyłączyło się także do ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji #Rekord dla Niepodległej. Chodziło o to, by dziś o godzinie 11.11 zaśpiewać wspólnie czterozwrotkowy hymn narodowy. Tylko z Dolnego Śląska zgłosiło się do tej inicjatywy 1590 placówek, w tym sporo z Lubina. Hymn w ramach akcji #Rekord dla Niepodległej zaśpiewano dziś między innymi w lubińskiej Szkole Podstawowej nr 1 z oddziałami integracyjnymi, choć nie o 11.11, ale nieco wcześniej, bo to tylko część, tego coś się działo w tej podstawówce.

– W naszej szkole 3 sierpnia rozpoczęliśmy projekt „100 dni do Niepodległej”, jednocześnie rozpoczynając odliczanie do 11 listopada. Każdego dnia działo się coś innego: była nauka piosenek patriotycznych, wykonywanie różnych prac, konkursy, tworzenie żywej flagi… – wylicza Iwona Kędzierska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubinie. – Dziś mamy 98 dzień i kończymy szkolny program Koncertem dla Niepodległej, w wykonaniu uczniów, nauczycieli i innych pracowników naszej szkoły – mówi dyrektor, dodając, że uczniowie wezmą także udział w obchodach Święta Niepodległości w niedzielę na lubińskim rynku – szkołę będzie reprezentować Zespół Tańca Ludowego, który działa w placówce od 30 lat.

Dziś w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 również można było obejrzeć pokaz tańca w wykonaniu tej grupy. Ponadto zaprezentowało się 12 duetów. Wszystkie śpiewały pieśni patriotyczne. Każdemu z 12 uczniów towarzyszył jeden dorosły, byli wśród nich nauczyciele, ale i na przykład szkolny konserwator. Na widowni zasiadła cała szkoła, a także goście: między innymi radni miejscy oraz naczelnik wydziału edukacji z lubińskiego magistratu.

– Dzięki naszemu projektowi „100 dni do Niepodległej” uczniowie poznawali Polskę pod bardzo różnymi kątami, nie ma osoby, która nie potrafiłaby powiedzieć, dlaczego świętujemy 11 listopada. Chyba pierwszy raz czuć taką prawdziwą atmosferę święta narodowego i to nie tylko w szkole, ale i w kraju – dodaje dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1.

Atmosferę święta narodowego czuć dziś było także w Zespole Szkół nr 2 w Lubinie. Punktualnie o godzinie 11.11 uczniowie i nauczyciele zaśpiewali cztery zwrotki hymnu, przyłączając się do akcji #Rekord dla Niepodległej. A później, w towarzystwie między innymi starosty lubińskiego Adama Myrdy, ułożyli żywą biało-czerwoną flagę.

Również najmłodsi lubinianie uczcili dziś niepodległość. W Przedszkolu nr 7 z tej okazji odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej i Regionalnej. Przedszkolaki ubrane w piękne biało-czerwone stroje śpiewały dla Polski z okazji, jak mówią, „setnych urodzin ich kraju”.

A już w niedzielę – 11 listopada świętować będzie cały kraj, w tym również Lubin.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..