Biało-czerwone mazurki nagrodzone (FOTO)

Ważne były walory wzrokowe, ale najważniejsze – smakowe. W polkowickim starostwie rozstrzygnięty dziś został konkurs pn. „Słodki mazurek biało-czerwony”.

Na ocenę, na stole w sali konferencyjnej polkowickiego starostwa, czekało sześć ciast. Na werdykt jurorów czekały też trzy mieszkanki powiatu, które przyjechały na rozstrzygnięcie konkursu.

Dla Joanny Sąsiady z Gaworzyc pieczenie mazurka to rodzinna tradycja wielkanocna. Jak przyznaje w kuchni lubi eksperymentować.

– Teraz to było jednak wyzwanie, ponieważ trzeba było spełnić warunki konkursu i wydobyć biało-czerwone kolory – powiedziała nam pani Joanna.

Po raz drugi w życiu mazurka upiekła Agnieszka Łeńska z Wilkocina, gmina Przemków. Jak dodała, najtrudniejsze było zrobienie dobrego kruchego ciasta i lukru.

Z kolei mazurkowy debiut ma już za sobą Joanna Więckowska z Przemkowa. Nie ukrywa, że łatwo nie było.

– Wybierając przepis wysoko postawiłam sobie poprzeczkę i rzuciłam się od razu na głęboką wodę – opowiadała pani Joanna. – Przygotowanie ciasta zajęło całe popołudnie. Pomagał mi syn Olgierd, który namówił mnie do udziału w konkursie. Wcześniej wziął udział w powiatowym konkursie plastycznym „Mój codzienny patriotyzm” i powiedział, że skoro on się zgłosił, to ja też powinnam.

Oceny mazurków podjęli się polkowiccy restauratorzy i cukiernicy. Ich zdaniem, wszystkie ciasta spełniały konkursowe kryteria, w tym pod względem kolorystyki i pomysłu. Najważniejsze jednak były walory smakowe.

Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła Joanna Łodej z Polkowic, drugie – równorzędnie – Joanna Więckowska i Joanna Sąsiada, a trzecie – Kamila Stępak. Wyróżnienia otrzymały Agnieszka Łeńska i Alina Żmuda z Pieszkowic, gmina Polkowice.

Mazurki posmakowały też władzom powiatu. Nagrody uczestniczkom konkursu wręczyli starosta Marek Tramś i wicestarosta Kamil Ciupak.

 

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..