Bezrobotni dostaną więcej

Od tego miesiąca bezrobotni otrzymają wyższy zasiłek. Świadczenie to nie było waloryzowane od kilku lat, tymczasem w zeszłym roku, w porównaniu do 2016 r., odnotowano wyraźny wzrost cen towarów i usług. Podwyżka była zatem konieczna.

Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zasiłki podlegają waloryzacji z dniem 1 czerwca o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług w poprzednim roku. Nie dokonuje się waloryzacji zasiłków w przypadku, gdy średnioroczny poziom cen nie zmienił się lub uległ zmniejszeniu.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2017 r. odnotowano wzrost cen o 2 procent, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydał zatem obwieszczenie, że od dnia 1 czerwca 2018 r. zmienia się wysokość zasiłku dla bezrobotnych.

W przypadku, gdy staż pracy bezrobotnego wynosi 5 lat, zasiłek jest wypłacany w wysokości 80 proc. zasiłku podstawowego. Przy stażu liczącym od 5 do 20 lat urząd pracy wypłaci zasiłek w wysokości 100 proc. Najwyższy zasiłek – 120 proc. kwoty bazowej – zostanie wypłacony osobie, która udokumentuje co najmniej 20-letni staż pracy.

Dla każdego uprawnionego do zasiłku dla bezrobotnych istotna jest nie tylko wysokość przyznanego świadczenia, ale także czas jego pobierania. Okres przysługiwania zasiłku jest ściśle związany z bezrobociem w regionie, w którym mieszka bezrobotny.

 Jeżeli stopa bezrobocia (liczona na 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku) nie przekracza 150 proc. przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, to zasiłek jest wypłacany przez 180 dni. Jeżeli stopa bezrobocia będzie wyższa, zasiłek będzie przysługiwać przez 365 dni. Dłuższy okres zasiłku dla bezrobotnych przewidziany jest dla osób:

  • po 50. roku życia, którzy mają co najmniej 20-letni staż pracy,
  • które mają na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a ich małżonek również pozostaje bez pracy i nie ma prawa do zasiłku,
  • które samotnie wychowują co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat.

Osoby w trakcie stażu zawodowego, odbywają szkolenia, studia podyplomowe lub kontynuują naukę w szkole, też mogą liczyć na wyższe stypendia, ponieważ one również podlegają waloryzacji.

Wszystkie świadczenia przyznawane przez powiatowe urzędy pracy wypłacane są z dołu, za okresy miesięczne, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia upływu okresu, za który świadczenie jest wypłacane. Zasiłki, stypendia i dodatki aktywizacyjne za czerwiec, już w wyższej kwocie, bezrobotni otrzymają do 14 lipca.

źródło: PUP Lubin

Dodaj komentarz