Bez uprawnień i na „podwójnym gazie”

0,5 i 0,6 promila alkoholu we krwi miało dwoje kierowców z powiatu złotoryjskiego zatrzymanych przez policję. Jeden z nich miał na swoim sumieniu więcej przewinień. Oprócz dziesięciu punktów karnych, mężczyznom grozi również więzienie.

Jako pierwszy w ręce stróżów prawa wpadł 27-letni mieszkaniec gminy Złotoryja, który pędził osobowym peugeotem ponad 100 km/h w terenie zabudowanym. W trakcie kontroli okazało się, że kierowca jest po wcześniejszym spożyciu alkoholu – w wydychanym powietrzu miał bowiem ponad 0,5 promila. Dodatkowo, po sprawdzeniu w policyjnych systemach wyszło również na jaw, że kierowca nie poddał się sprawdzeniu kwalifikacji, wobec czego starosta złotoryjski wydał decyzję o cofnięciu mu uprawnień do kierowania pojazdami.

Drugi z zatrzymanych to 56-letni mieszkaniec gminy Zagrodno, który podobnie jak jego poprzednik także podróżował na „podwójnym gazie”. badanie alkomatem wykazało w jego organizmie ponad 0,6 promila alkoholu. Mężczyźnie zostało zabrane prawo jazdy.

O dalszym losie obu kierowców zadecyduje sąd. Złotoryjska policja przypomina o konsekwencjach karnych, jakie grożą za kierowanie pojazdami po wcześniejszym spożyciu alkoholu. – Jeżeli podczas kontroli drogowej policyjny alkomat wykaże zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu pomiędzy 0,2 – 0,5 promila, to uznaje się, że kierujący znajduje się w stanie po użyciu alkoholu i jest to wykroczenie zagrożone karą 10 punktów karnych, grzywną do pięciu tys. zł oraz utratą prawa jazdy do trzech lat. Jeżeli zaś stężenie będzie wyższe niż 0,5 promila, to mamy wówczas do czynienia z przestępstwem, za które grozi 10 punktów karnych, nawet do 10 lat zakazu prowadzenia pojazdów oraz kara pozbawienia wolności nawet do dwóch lat – tłumaczy sierżant Dominika Kwakszys, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi.

Ponadto, jeżeli kierujący prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi), będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności wzrasta nawet do pięciu lat.

Dodaj komentarz