Arsen z głogowskiej huty wraca na sądowe sale

Prokurator skierował do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę kasacyjną w sprawie dotyczącej Huty Miedzi Głogów. Temat arsenu wraca na wokandę.

Złożona 2 lipca skarga kasacyjna dotyczy wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 13 marca tego roku, na mocy którego oddalono skargę Stowarzyszenia Samoobrona Ekologiczna Rolników „Pronatura” z siedzibą w Głogowie na decyzję Ministra Środowiska z 2017 roku. Ta z kolei dotyczyła utrzymania w mocy decyzji Marszałka Województwa Dolnośląskiego, zamieniającej pozwolenie zintegrowane dla KGHM Polska Miedź S.A. w zakresie funkcjonowania Huty Miedzi Głogów.

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu wyjaśnia, dlaczego skierowała skargę:

Prokurator nie zgodził się z przyjętym przez Sąd Administracyjny stanowiskiem, że oddziaływanie nowych instalacji tj. pieca prażalniczego, węzła rezerwowych agregatów prądotwórczych do awaryjnego zasilania nie powinno powodować pogorszenia stanu środowiska w znacznych rozmiarach lub zagrażać życiu albo zdrowiu ludzi. W złożonym środku prawnym prokurator podniósł naruszenie przepisów prawa – tak procesowego jak i materialnego. Wskazał m. in. na nieuzasadnione przyjęcie przez Sąd, że eksploatacja nowych instalacji i urządzeń objętych zintegrowanym zezwoleniem nie powoduje przekroczenia standardów emisyjnych, jak również pogorszenia stanu środowiska oraz zagrożenia dla ludzi, podczas gdy od kilku lat Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska odnotowuje przekroczenie dopuszczalnych poziomów substancji szkodliwych dla zdrowia w postaci arsenu. Przekroczony w 2017 r. poziom arsenu w powietrzu o 504 proc. jest niepodważalnym dowodem, że standard jakości środowiska faktycznie nie jest dochowany.

Postępowanie w NSA powinno wyjaśnić wszelkie kwestie budzące wątpliwości. A najważniejsze jest to, aby warunki funkcjonowania nowych instalacji huty zostały dostosowane do wymagań środowiskowych. Dlatego w skardze kasacyjnej prokurator domaga się uchylenia zaskarżonego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 13 marca i ponownego rozpoznania sprawy.

Źródło: Prokuratura Regionalna we Wrocławiu/Fot. Archiwum 

Dodaj komentarz