ARiMR rejestruje koła gospodyń wiejskich. Co one na tym zyskają?

Ustawa o kołach gospodyń wiejskich weszła już w życie. Te, które zarejestrują się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzymają osobowość prawną, dzięki czemu będą mogły zarabiać i pozyskiwać dotacje.  

Od lat, w wielu miejscowościach koła gospodyń wiejskich są ważną częścią życia lokalnej społeczności. Panie biorą udział w różnych uroczystościach, organizują spotkania i warsztaty, przekazują tradycje młodszemu pokoleniu, jak np. KGW w Grębocicach (na zdj.).

Według ustawy, koła gospodyń wiejskich mają „reprezentować interesy i działać na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich oraz ich rodzin, a także wspierać rozwój terenów wiejskich”.

Krajowy Rejestr KGW prowadzić będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wpis do niego oznacza nabycie osobowości prawnej. Koła takie mogą też otrzymać jednorazowe dofinansowanie na cele statutowe, jeśli do 27 grudnia złożą dwa wnioski: o wpis do rejestru i o przyznanie pomocy finansowej. Kwoty są różne, w zależności od liczby członków.

Zainteresowani powinni zwrócić się do biur powiatowych ARiMR, gdzie otrzymają szczegółowe informacje. Znajdują się one również na stronie Agencji.

Fot. Archiwum KGW Grębocice

 

Dodaj komentarz