Opublikowany: pon, Wrz 18th, 2017

Apetyt podróżnych wymusił kolejową rewolucję (WIDEO, FOTO)

W jak komfortowych warunkach przebiega podróż najnowszym nabytkiem Kolei Dolnośląskich zdążyli się już przekonać dziennikarze regionalnych mediów. Już za kilka tygodni do nowoczesnych pociągów przewoźnik zaprosi także swych pasażerów, a zwłaszcza podróżujących na dalszych trasach, w tym m.in. do Węglińca, Szklarskiej Poręby czy Czech.

Wyprodukowane przez nowosądecką firmę Newag Impulsy 45WE są dłuższe od wykorzystywanych dotychczas i mierzą niemal 100 metrów. Jednorazowo mogą przewieźć aż 500 pasażerów. Są klimatyzowane i w pełni niskopodłogowe, co ułatwi korzystanie z nich osobom starszym i niepełnosprawnym. Dodatkowo wyposażone są w pokładowe WiFi oraz gniazda zasilania i porty USB, umożliwiające ładowanie m.in. telefonów komórkowych czy tabletów.

Dla bezpieczeństwa podróżnych tabor wyposażony jest także w boczne odblaski, monitoring oraz systemy informacji pasażerskiej, informujące o możliwych przesiadkach do innych pociągów regionalnych i krajowych, a nawet o możliwości dojazdu z dworca w określone miejsce z wykorzystaniem komunikacji miejskiej.

Ponadto pociągi wyposażone są w wewnętrzne biletomaty, defibrylatory oraz rozsuwane fotele. – Mamy do czynienia z kolejową rewolucją! – nie ukrywa zadowolenia Jerzy Michalak, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Prezes Kolei Dolnośląskich Piotr Rachwalski przyznaje, że kierowana przez niego spółka wyciąga wnioski z poprzednich zakupów i oprócz poprawy bezpieczeństwa stawia także na komfort podróżnych, których to apetyty na korzystanie z kolei wymusiły nowy zakup, który wraz z dodatkowym wyposażeniem kosztował ponad 260 mln zł.

Pierwsze dwa z jedenastu pociągów dotarły już do bazy w Legnicy. W poniedziałek odbył się kurs testowy z udziałem pasażerów. Przewoźnik postawił na trasę do Chojnowa. Podróż w obie strony minęła błyskawicznie, bowiem nowoczesny pojazd momentami rozwijał prędkość do 160 kilometrów na godzinę! Maszynista Sebastian Andryszak przyznaje, że także obsługa pociągu ma bardzo dużo ułatwień.

Kolejne dwa składy pojawią się na dolnośląskich torach jeszcze w tym miesiącu, natomiast całość zamówienia zostanie zrealizowana do końca 2017 roku. Koleje Dolnośląskie szacują, że do końca tego roku przewiozą łącznie dziewięć milionów pasażerów. W przyszłym roku liczba ta ma wzrosnąć aż do jedenastu milionów podróżnych.

.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..