6 telefonów „na policjanta”. Seniorzy byli czujni

Aż sześć prób wyłudzenia pieniędzy od starszych osób w ciągu jednego dnia zgłosili legnickiej policji mieszkańcy. Sprawca wybierał stacjonarne numery i podawał się za kryminalnego, przekonując, że pieniądze na kontach rozmówców są zagrożone. Na szczęście nikt nie dał się naciągnąć.

8 lat pozbawienia wolności – to kara za podobne oszustwo. Mimo to przestępcy wciąż próbują wzgobacić się w ten sposób o oszczędności życia seniorów. Ostatnie próby spełzły na niczym, co cieszy legnickich funkcjonariuszy, którzy cyklicznie przypominają o niecnych praktykach i przestrzegają starszych mieszkańców.

– Ostrzegamy mieszkańców przed jakimkolwiek przekazywaniem pieniędzy nieznanym osobom bez względu na to jakie instytucje miałyby one reprezentować. Policjanci nie działają w ten sposób i nie zabezpieczają żadnych pieniędzy od pokrzywdzonych z ich kont bankowych – przypomina mł. asp. Jagoda Ekiert.

Ich działania przyniosły efekt, bo żaden z seniorów, którzy odebrali telefon od „policjanta kryminalnego”, nie uwierzył w kłamstwa nieznanego mężczyzny. Takie próby z pewnością będą się jednak powtarzać, dlatego funkcjonariusze ponownie przypominają, jak zachować się w podobnej sytuacji.

– Najlepszym sposobem jest wykonanie telefonu zwrotnego do członków rodziny np. krewnego czy wnuka, za którego podaje się oszust i upewnić się czy faktycznie znalazł się w trudnej sytuacji i potrzebuje pieniędzy. Wykonanie takiego telefonu pozwoli sprawdzić tę sytuację i uchroni przed utratą pieniędzy w przypadku próby ich wyłudzenia – instruuje mł. asp. Ekiert. I apeluje do młodzieży: – Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Dodaj komentarz