55 muzealnych skarbów

Japońska waza ze smokami i feniksem, wykonana techniką emalii na blasze miedzianej, oprószona opiłkami złota, to jeden z prawie 40 tys. eksponatów zgromadzonych przez Muzeum Miedzi

Muzeum Miedzi w Legnicy świętuje w tym roku 55. rocznicę powstania. Jutro otwarta zostanie wystawa najciekawszych eksponatów, jakie udało się zgromadzić muzealnikom. Najstarszy prezentowany na niej obiekt to skamieniała ryba, licząca około 250 milionów lat.

Każdy rok działalności muzeum jest reprezentowany przez jeden zabytek lub zestaw eksponatów, wybrany spośród 34,8  tysięcy zgromadzonych muzealiów. Tak powstał tytuł „55/55”.

Muzeum zostało formalnie powołane w 1960 r., jednak w rzeczywistości zaczęło funkcjonować dopiero od 1962 r., kiedy stanowisko dyrektora placówki objął Tadeusz Gumiński. Za dokumentowanie historii otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Legnicy. W 1966 roku instytucja przybrała nazwę Muzeum Miedzi, specjalizując się w gromadzeniu zbiorów związanych z miedzią i Zagłębiem Miedziowym.

Dzięki ekspozycji „55/55” można poznać dawną Legnicę uwiecznioną na grafikach, rysunkach, pocztówkach, zdjęciach i filmach). Dzięki temu zobaczymy np. historyczne wnętrze gotyckiej katedry przed jej XIX-wieczną przebudową. W dziale archeologii znajdą się m.in. przedmioty codziennego użytku pochodzące ze średniowiecznego zamku legnickiego oraz w pełni zachowane bełty do kusz, odnalezione w wieży św. Piotra, stanowiące największy zbiór tych militariów w Polsce. Wystawa prezentuje także dawne monety (w tym złotego florena i dukata), skarb monet, dawne i współczesne złotnictwo (m.in. renesansowe łyżki na stopie), chrzcielnicę wykonaną przez legnickiego konwisarza, rzeźbę, miedziane i brązowe medale, dawny i współczesny miedzioryt, obrazy legnickich (i nie tylko) malarzy, meble, rzemiosło, wspaniałe okazy mineralogiczne i eksponaty archeologiczne z Grzybian.

Wystawa „55/55” otwarta zostanie jutro o godzinie 17. Jej uzupełnieniem jest ekspozycja „Twarze, lica, rysy”, na której znalazło się ponad 150 portretów ze zbiorów własnych legnickiego muzeum.

Dodaj komentarz