Opublikowany: pon, Lis 13th, 2017

Pociąg do kultury

Pociąg do Kultury Berlin-Wrocław z jedynym w swoim rodzaju programem kulturalnym został uhonorowany nagrodą Europejskiej Marki Kultury. Podczas wczorajszego rozdania nagród w berlińskim Wintergarten Pociąg do Kultury otrzymał europejską nagrodę w kategorii „Trend 2017”.

Pociąg do Kultury kursuje w każdy weekend od 30 kwietnia 2016 roku pomiędzy Berlinem-Cottbus i dolnośląską metropolią Wrocław, Europejską Stolicą Kultury 2016 (ESK). Oferta, ograniczona początkowo do jednego roku,  powstała we współpracy landów Berlina i Brandenburgii, Związku Komunikacyjnego Berlina-Brandenburgii (VBB), DB Regio oraz Kolei Dolnośląskich (KD), aby wygodnie, w sposób przyjazny środowisku i bez przesiadki dojechać do ESK Wrocław. Ze względu na duży sukces ofertę przedłużono o dwa lata – do końca 2018 roku. Dotychczas w podróż Pociągiem do Kultury udało się ponad 30 tysięcy pasażerów i około 300 artystów.

Podczas podróży pasażerowie doświadczają niepowtarzalnego programu kulturalnego prowadzonego przez dwujęzycznych moderatorów. W pociągu znajduje się mobilna wystawa prezentująca znanych wrocławian niemieckiego i polskiego pochodzenia. Zwraca ona uwagę na żywą historię łączącą Berlin i Wrocław od lat. W podróży do Wrocławia, miasta zmieniającej się tożsamości, pasażerowie mają nie tylko szansę  poznania historycznych śladów, ale przede wszystkim mogą wnieść własny impuls do dialogu obu miast.

To właśnie bezpośrednie spotkania poprzez naukę pierwszych polskich słówek, interaktywną zabawę z telefonami stacjonarnymi czy niemiecko-polski slowdating dają poczucie sąsiedzkiej Europy. Zgodnie z myślą przewodnią to „podróż w najlepszym towarzystwie”, a każdy przejazd jest niepowtarzalny!

Sukces Pociągu do Kultury jest wynikiem zaangażowania wszystkich partnerów, landów Brandenburgii i Berlina, Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, VBB, przewoźników KD oraz DB Regio, miasta Wrocław, Fundacji Zukunft Berlin, Deutsch-Polnische Gesellschaft i Convivium Berlin e.V. Wysoka frekwencja pasażerska i obecne wyróżnienie Pociągu do Kultury europejską nagrodą „Trend 2017” potwierdzają w perspektywie długookresowej zapotrzebowanie na szybkie dalekobieżne połączenie kolejowe Berlin-Wrocław.

W pociągach Kolei Dolnośląskich od dwóch lat w ramach projektu „Pociągi Pełne Kultury” odbywają się koncerty, spotkania autorskie i wystawy, a niemiecki organizator VBB planuje również rozszerzyć ofertę kulturalną na innych swoich trasach. Koncepcje te znalazły też naśladowców w innych regionach. Przykładowo podczas wybranych przejazdów zimowych  pociągiem Eurocity z Drezna do Pragi podróż koleją zamieni się w mobilne miejsce do gry i spotkań z kulturą, a niektóre pociągi Wrocław-Drezno stały się Pociągami do Sztuki.

Rozkład jazdy i zakup biletów na Pociąg do Kultury

Pociąg do Kultury wyrusza w każdą sobotę i niedzielę rano o 8.32 z Berlina-Lichtenberg i dojeżdża do Wrocławia około godziny 13. W sobotni wieczór i niedzielne popołudnie pociąg kursuje z powrotem do Berlina. Bilet w jedną stronę kosztuje 79 PLN (19 Euro), w dwie strony  158 PLN (38 Euro), bilet dla dzieci kosztuje połowę. Bilety można zakupić na stronie dbregio-shop.de, w biletomatach DB, w punktach sprzedaży DB oraz w KD. Bilet dodatkowo obowiązuje w autobusach i tramwajach komunikacji miejskiej Wrocławia. Rozkład jazdy można znaleźć na stronach kolejedolnoslaskie.pl, VBB.de/kulturzug, Bahn.de/Kulturzug, oraz w aplikacji mobilnej VBB-App Bus&Bahn.

Program kulturalny

Różnorodny program odczytów, koncertów, treningów, coachingów i wykładów wnosi wiele do spotkań pasażerów z Niemiec, Polski i innych krajów. Dzięki temu powstają nowe związki między instytucjami i artystami w obu państwach. Od kwietnia 2016 roku w Pociągu do Kultury gościli m. in. autorka Katja Pietrowskaja, Nadia Szagdaj, kolektyw performatywny Club Real, zespół GaGa Zielone Żabki i muzyk Paul Brody. Odbywające się co miesiąc we współpracy z berlińskimi i wrocławskimi klubami i DJami Noce Klubowe łączą w szczególności grupy młodych ludzi. Więcej informacji o wydarzeniach kulturalnych można znaleźć na Facebooku www.facebook.com/vbbpolen.

Hotele we Wrocławiu

Pasażerowie Pociągu do Kultury otrzymają w wybranych wrocławskich hotelach rabat przy rezerwacji bezpośredniej w hotelu (telefonicznej lub pocztą elektroniczną). Upust zostaje przyznany za okazaniem biletu przy wymeldowaniu.

ŹRÓDŁO: KOLEJE DOLNOŚLĄSKIE

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..