10 mld na miedziowe inwestycje

Radosław-Domagalski-ŁabędzkiZa kilka tygodni zarząd Polskiej Miedzi przedstawi nową strategię rozwoju spółki. Jedną z jej kluczowych pozycji będzie kilkuletni program inwestycyjny.

Podczas niedawnego spotkania z dziennikarzami szef miedziowego holdingu, Radosław Domagalski-Łabędzki, podkreślił, że celem obecnych władz firmy jest zapewnienie warunków do stabilnego rozwoju i wzrostu jej wartości. Podstawą tego mają być aktywa krajowe. – Z tego żyjemy, tu mamy stabilne wydobycie, produkcję i kompetencje. Przyszłość KGHM leży w Zagłębiu Miedziowym – powiedział prezes.

Na pytanie, czy możliwy jest powrót spółki do eksploatacji złóż na terenie tzw. starego zagłębia, w okolicach Bolesławca, Domagalski-Łabędzki odpowiada: – O tym decyduje wyłącznie rachunek ekonomiczny. Dzisiaj jesteśmy w sytuacji, w której notowania miedzi dopiero co zaczęły rosnąć. Trudno podejmować decyzje inwestycyjne na podstawie kilkumiesięcznego odbicia cen. Na dzisiaj mamy ambitny program inwestycyjny – około dwóch miliardów złotych rocznie przez najbliższe pięć lat. Starego zagłębia w nim nie ma.

Na co spółka zamierza wydać w sumie 10 mld zł, tego menedżer nie zdradza. Informacja na ten temat opublikowana zostanie wraz z zapowiadaną nowelizacją długoterminowej strategii firmy. Wiadomo jednak, że podstawowym kryterium podejmowania decyzji o rozpoczęciu jakiegokolwiek przedsięwzięcia będzie jego rachunek ekonomiczny. On też zdeterminuje przyszłość inwestycji zagranicznych, w szczególności prowadzonych już projektów rozwojowych – Victoria i Ajax.

– Jeśli miałbym wybierać najbardziej perspektywiczny projekt, to z pewnością jest nim Victoria – twierdzi prezes KGHM. – W przypadku projektu Ajax mamy problem z uzyskaniem decyzji środowiskowej, która cały czas się oddala. Prowadzimy tu bardzo trudny dialog z rdzenną ludnością.

Zdaniem Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego w obecnej sytuacji makroekonomicznej szanse na zwrot z inwestycji mają jeszcze kopalnie Robinson i Franke, Nie ma za to w tej chwili możliwości wznowienia pracy leżącej w kanadyjskim Zagłębiu Sudbury kopalni Morrison.

Dodaj komentarz